Oliy ta’limda 3-sentabrdan darslar boshlanadi
2025/2026-o‘quv yili Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi buyrug‘iga asosan bosqichma-bosqich boshlanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
3-sentabrdan akademik litseylarning barcha bosqich o‘quvchilari hamda oliy ta’lim muassasalarining birinchi bosqich talabalari uchun darslar boshlanadi. Keyingi bosqich, ya’ni oliy ta’lim muassasalarining ikkinchi va undan yuqori bosqich talabalari uchun darslar 8-sentabrdan boshlanishi rejalashtirilgan.
Birinchi bosqich talabalari uchun «Kredit ta’limi tizimiga kirish» haftaligi va «Talabalikka bag‘ishlov» tadbirlari tashkil etiladi. Ushbu tadbirlarda talabalar ta’lim muassasalari faoliyati bilan yaqindan tanishtiriladi, kredit-modul tizimi tushuntiriladi hamda fanlarni to‘g‘ri tanlash bo‘yicha amaliy maslahatlar beriladi.
Bundan tashqari, mustaqil ta’lim ko‘nikmalarini rivojlantirish, akademik halollik tamoyillarini singdirish hamda kasbiy va shaxsiy taraqqiyotga oid targ‘ibot-tashviqot ishlari olib boriladi. Bu jarayonlar talabalarning sifatli ta’lim olishlari va o‘z sohasida muvaffaqiyatga erishishlari uchun muhim ahamiyatga ega.

В высшем образовании занятия начинаются с 3 сентября
Учебный год 2025/2026 в сфере высшего образования, науки и инноваций начнется поэтапно согласно приказу Министерства высшего образования, науки и инноваций. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 3 сентября начнутся занятия для всех учащихся академических лицеев и студентов первого курса высших учебных заведений. Следующий этап, то есть занятия для студентов второго и последующих курсов высших учебных заведений, планируется начать с 8 сентября.
Для студентов первого курса будет организована неделя «Введение в систему кредитного образования» и мероприятия, посвящённые «Студенчеству». На этих мероприятиях студентов подробно ознакомят с деятельностью учебных заведений, объяснят систему кредит-модулей и дадут практические советы по правильному выбору предметов.
Кроме того, будут проводиться работы по развитию навыков самостоятельного обучения, внедрению принципов академической честности, а также пропаганда профессионального и личностного развития. Эти процессы имеют важное значение для качественного образования студентов и их успеха в выбранной области.