Arnasoyda yangi aerodrom foydalanishga topshirildi
Jizzax viloyatining Arnasoy tumanida yangi aerodrom qurilishi yakunlandi va foydalanishga topshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda AvroRJ's SKY xabar berdi. Yangi aerodromning ochilishi mintaqada aviatsiya infratuzilmasini kengaytirish va turizm salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.
O‘zbekistonda mintaqaviy samolyotlar yo‘nalishlari, jumladan L-410 va ATR-72 turlari asosida yangi aeroportlar faol rivojlanmoqda. Zomin, Qo‘qon va Sariosiyo aeroportlaridan so‘ng, Arnasoy aerodromi eng so‘nggi loyiha sifatida aholiga va sayyohlarga qulaylik yaratadi.
Aerodrom Aydarko‘l ko‘lining sohilida joylashgan. Bu ko‘l XX asr o‘rtalarida hosil bo‘lgan bo‘lib, o‘ziga xos tabiiy ekotizimga ega.
Bugungi kunda Aydarko‘l dam olish, baliq ovlash va milliy tabiat manzaralaridan bahramand bo‘lish uchun ko‘plab sayyohlarni o‘ziga jalb qilmoqda. Yangi aerodrom ushbu hududga keladigan turistlar sonini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi.
Aerodromning uchish-qo‘nish yo‘lagi 1700 metr uzunlikda va 30 metr kenglikda bo‘lib, 12/30 kursida joylashgan. Shuningdek, ATR va L-410 samolyotlari uchun ikki maxsus to‘xtash joyi mavjud.
Terminal binolari zamonaviy talablar asosida qurilgan. Yangi yo‘lakni birinchi bo‘lib CASA C295W harbiy transport samolyoti sinab ko‘rdi.
Ushbu aerodrom nafaqat mintaqaviy aviatsiyani rivojlantirishga, balki kelajakda kurort majmuasi uchun transport markazi sifatida ham xizmat qiladi. Bu esa Arnasoyni nafaqat sayyohlar, balki mahalliy aholi uchun barqaror transport va dam olish imkoniyatlari bilan ta’minlashga yordam beradi.
Aerodromning foydalanishga topshirilishi Jizzax viloyatini mamlakatning eng qiziqarli turistik hududlaridan biriga aylantirish va bu mintaqada turizm salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish imkonini beradi. Shu bilan birga, bu loyiha mahalliy iqtisodiyot va infratuzilmani rivojlantirishda muhim o‘rin tutadi.

В Арнасое введён в эксплуатацию новый аэродром
В Арнасойском районе Джизакской области завершено строительство нового аэропорта и он введён в эксплуатацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает AvroRJ's SKY. Открытие нового аэропорта имеет важное значение для расширения авиационной инфраструктуры региона и повышения туристического потенциала.
В Узбекистане активно развиваются новые аэропорты для региональных маршрутов, включая самолёты типов L-410 и ATR-72. После аэропортов Зомин, Коканд и Сариасия, аэропорт Арнасоя является последним проектом, который создаст удобства для жителей и туристов.
Аэропорт расположен на берегу озера Айдаркуль. Это озеро образовалось в середине XX века и обладает уникальной природной экосистемой.
Сегодня Айдаркуль привлекает множество туристов для отдыха, рыбалки и наслаждения национальными природными пейзажами. Новый аэропорт будет способствовать значительному увеличению числа туристов, посещающих этот район.
Взлётно-посадочная полоса аэропорта имеет длину 1700 метров и ширину 30 метров, расположена по курсу 12/30. Также имеются две специальные стоянки для самолётов ATR и L-410.
Терминальные здания построены в соответствии с современными требованиями. Новый аэродром первым испытал военный транспортный самолёт CASA C295W.
Этот аэропорт будет служить не только развитию региональной авиации, но и в будущем станет транспортным центром для курортного комплекса. Это поможет обеспечить Арнасой не только туристами, но и местным населением стабильными транспортными и рекреационными возможностями.
Ввод аэропорта в эксплуатацию позволит превратить Джизакскую область в один из самых привлекательных туристических регионов страны и полностью раскрыть туристический потенциал этого района. Кроме того, этот проект играет важную роль в развитии местной экономики и инфраструктуры.