Andijonda tig‘li buyumlar bilan yurganlar aniqlandi
Andijon viloyatida o‘tkazilgan “Tig‘” tadbirlari davomida jamoat joylarida turli xil tig‘li buyumlar bilan yurgan 811 holat aniqlangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, ushbu holatlar jinoyatchilikning oldini olish va aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida tezkor choralar ko‘rishga imkon yaratgan. So‘nggi bir oy ichida sudlar 527 ta ishni ko‘rib chiqqan.
Ulardan 8 ta holatda ma’muriy qamoq jazosi, 407 ta holatda esa ma’muriy jarima tayinlangan. Shuningdek, 31 nafar shaxs qat’iy ogohlantirilgan.
Tadbirlar davomida fuqarolarning pichoqlar, maxsus tayyorlangan tayaqlar va o‘tkir to‘qimali boltalar bilan yurgani aniqlangan. Ba’zi holatlarda esa bu harakatlar tinch aholini xavf ostiga qo‘yishi mumkinligi kuzatilgan.
Masalan, Andijon shahrida bir guruh shaxslarning qo‘lidan pichoq va maxsus tayyorlangan boltalar topilgan. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar to‘plagan dalillar asosida sudga murojaat qilgan va natijada 5 nafar shaxs 15 sutkaga ma’muriy qamoq jazosi olgan.
Bu choralar mahalliy aholi va sayyohlar uchun jamoat joylarida xavfsizlikni oshirishga xizmat qilmoqda. O‘tkazilgan tadbirlar nafaqat huquqbuzarlarni aniqlash, balki kelgusidagi jinoyatlarning oldini olishda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Ichki ishlar vazirligi mas’ullari aholiga e’tiborli bo‘lish, notanish shaxslar va xavfli buyumlar bilan yurmaslikni tavsiya qilmoqda. Shu bilan birga, jamoat xavfsizligini ta’minlashda fuqarolar bilan hamkorlik qilish muhimligi ta’kidlanmoqda.

В Андижане выявлены лица, ходившие с колющими предметами
В Андижанской области в ходе мероприятий «Колющее» выявлено 811 случаев нахождения в общественных местах с различными колющими предметами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным пресс-службы Министерства внутренних дел, эти случаи позволили оперативно принять меры для предупреждения преступности и обеспечения безопасности населения. За последний месяц суды рассмотрели 527 дел.
В 8 случаях назначено административное арестование, в 407 случаях — административные штрафы. Также 31 человек получил строгие предупреждения.
В ходе мероприятий установлено, что граждане ходили с ножами, специально изготовленными палками и острыми колющими болтами. В некоторых случаях такие действия могли представлять угрозу для мирных жителей.
Например, в городе Андижан у группы лиц были изъяты ножи и специально изготовленные болты. Правоохранительные органы на основании собранных доказательств обратились в суд, в результате чего 5 человек получили административный арест на 15 суток.
Эти меры направлены на повышение безопасности в общественных местах для местных жителей и туристов. Проведённые мероприятия важны не только для выявления правонарушителей, но и для предупреждения будущих преступлений.
Ответственные лица Министерства внутренних дел рекомендуют населению быть внимательными, не ходить с незнакомыми лицами и опасными предметами. Также подчёркивается важность сотрудничества граждан в обеспечении общественной безопасности.
В настоящее время безопасность в общественных местах Андижанской области значительно повысилась, и правоохранительные органы продолжают принимать решительные меры для обеспечения безопасности населения (источник: пресс-служба МВД).