Uzbekistan Airportsda 6,8 mlrd so‘mlik tenderda qonunbuzarlik aniqlandi
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi xabariga ko‘ra, Uzbekistan Airports aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilgan 6,8 milliard so‘mlik davlat xaridi qonun hujjatlariga zid ravishda o‘tkazilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xarid bodi-kameralarni yetkazib berish, o‘rnatish va ishga tushirish xizmatlarini ko‘rsatish uchun tender shaklida tashkil etilgan edi. Ammo tanlov jarayonida bir qator qonun buzilishlari aniqlandi.
Ishtirokchilarning taqdim etgan hujjatlari to‘liq va adolatli baholanmadi, shuningdek, o‘zaro bog‘liq va manfaatdor kompaniyalar qatnashgani aniqlangan. Baholash paytida esa bir nechta xato va kamchiliklar yuzaga kelgani tasdiqlandi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi ushbu holatlarni maxsus tahlil orqali o‘rganib chiqdi va natijada tender komissiyasining g‘olibni aniqlash bo‘yicha bayonnomalari bekor qilindi. Shu tariqa noqonuniy davlat xaridining oldi olindi.

В аэропортах Узбекистана выявлены нарушения в тендере на сумму 6,8 млрд сум
По сообщению Агентства по борьбе с коррупцией, государственная закупка на сумму 6,8 миллиарда сум, проведённая акционерным обществом Uzbekistan Airports, была осуществлена с нарушением законодательства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная закупка была организована в форме тендера на поставку, установку и запуск видеокамер наблюдения. Однако в процессе отбора были выявлены ряд нарушений закона.
Документы, представленные участниками, не были полностью и справедливо оценены, а также было установлено участие взаимосвязанных и заинтересованных компаний. При оценке были подтверждены несколько ошибок и недостатков.
Агентство по борьбе с коррупцией провело специальный анализ этих случаев, в результате чего протоколы тендерной комиссии по определению победителя были аннулированы. Таким образом, была предотвращена незаконная государственная закупка.
Все официальные документы, собранные в ходе процесса, были переданы правоохранительным органам для предоставления им правовой оценки (источник: zamin.uz).