Qoraqalpog‘istonga yarm yilda 199 ming sayyoh tashrif buyurdi
Joriy yilning yanvar-iyul oylarida Qoraqalpog‘istonga 199,3 mingdan ortiq xorijiy sayyoh tashrif buyurdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.media xabar berdi. Birinchi yarm yilda hududning turizm xizmatlari eksporti 26,1 million dollarni tashkil etdi, bu esa 325 milliard so‘mdan oshadi.
Shu bilan birga, yanvar-iyun oylarida Qoraqalpog‘istonga 1,6 milliondan ortiq mamlakatimiz fuqarolari kelgan. 1 avgust holatiga ko‘ra, Qoraqalpog‘istonda jami 13 ta turizm korxonasi faoliyat yuritmoqda.
Ulardan sakkiztasi turoperator, beshtasi esa turagentlik hisoblanadi. Shuningdek, hududda ikki mehmonxona, to‘qqizta xostel va uchta mehmon uyi ishga tushirilgan.
Bu ko‘rsatkichlar Qoraqalpog‘iston turizmining rivojlanayotganligini va sayyohlik sohasidagi imkoniyatlarning kengayishini tasdiqlaydi. Manba: Kursiv.media.

В Каракалпакстан за полгода посетили 199 тысяч туристов
В январе-июле текущего года в Каракалпакстан посетили более 199,3 тысячи иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv.media. За первое полугодие экспорт туристических услуг региона составил 26,1 миллиона долларов, что превышает 325 миллиардов сумов.
При этом в январе-июне в Каракалпакстан приехали более 1,6 миллиона граждан нашей страны. По состоянию на 1 августа в Каракалпакстане функционируют всего 13 туристических предприятий.
Из них восемь являются туроператорами, а пять — турагентствами. Также в регионе открыты два отеля, девять хостелов и три гостевых дома.
Эти показатели подтверждают развитие туризма в Каракалпакстане и расширение возможностей в сфере туризма. Источник: Kursiv.media.