Surxondaryo sabzavot yetishtirishda yetakchi bo‘ldi
2025 yilning yanvar-iyun oylarida O‘zbekistonda jami 3,8 million tonna sabzavot yig‘ib olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, sabzavot yetishtirish bo‘yicha Surxondaryo viloyati birinchi o‘rinni egalladi. Ushbu viloyatda taxminan 720 ming tonna sabzavot hosili yig‘ildi.
Ikkinchi o‘rinda Andijon viloyati joylashgan bo‘lib, u yerda 671 ming tonna sabzavot yetishtirildi. Uchinchi o‘rinni Farg‘ona viloyati egalladi, bu yerda hosil miqdori 512 ming tonnani tashkil etdi.
Eng kam sabzavot hosili esa Jizzax va Qoraqalpog‘iston hududlarida qayd etildi. Jizzaxda 64 ming tonna, Qoraqalpog‘istonda esa 60 ming tonna sabzavot yetishtirildi.
Boshqa hududlarda esa hosil miqdori o‘rtacha 76 ming tonnadan 375 ming tonnagacha bo‘ldi. Ushbu ma’lumotlar Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan (manba: milliystat.uz).

Сурхандарьинская область стала лидером в выращивании овощей
В январе-июне 2025 года в Узбекистане было собрано в общей сложности 3,8 миллиона тонн овощей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного комитета статистики, Сурхандарьинская область заняла первое место по выращиванию овощей. В этой области было собрано около 720 тысяч тонн овощей.
Второе место заняла Андижанская область, где было выращено 671 тысяча тонн овощей. Третье место заняла Ферганская область с урожаем в 512 тысяч тонн.
Наименьший урожай овощей был зафиксирован в Джизакской области и Республике Каракалпакстан. В Джизаке было выращено 64 тысячи тонн, а в Каракалпакстане — 60 тысяч тонн овощей.
В других регионах урожай составлял в среднем от 76 тысяч до 375 тысяч тонн. Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики (источник: milliystat.uz).