Mirziyoyev Zelenskiyni mustaqillik kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiyni mamlakat mustaqilligi kuni bilan samimiy tabrikladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tabrik Moskva va Kiyev o‘rtasidagi dolzarb masalalar muhokama qilinayotgan bir paytda yuborilib, ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirishga urg‘u berdi. Prezident Mirziyoyev o‘z tabrigida O‘zbekiston va Ukraina o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik rishtalarini mustahkamlash, ularni uzoq muddatli hamkorlik tamoyillari asosida davom ettirish zarurligini ta’kidladi.
Zelenskiy o‘zining ijtimoiy tarmog‘ida O‘zbekiston rahbarining tabrik matnini e’lon qilib, ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish istagini bildirdi. Tabrikda kelajakdagi muloqotlar va hamkorlik yo‘nalishlari xalqlarimizning umumiy manfaatlariga xizmat qilishi kerakligi qayd etildi.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Ukrainaliklarga tinchlik, osoyishtalik va farovonlik tilab, Prezident Zelenskiyga shaxsiy sog‘lik, oilaviy baxt va faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi. Bu so‘zlar diplomatik til bilan aytilgan bo‘lsa-da, amaliy natijalarga erishishga qaratilgan samimiy niyatni ifodalaydi.
Volodimir Zelenskiy esa o‘z navbatida O‘zbekiston rahbarining tabrigi uchun minnatdorlik bildirib, ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va yangi hamkorlik yo‘nalishlarini ochishga tayyor ekanligini ta’kidladi. Uning fikricha, O‘zbekiston va Ukraina do‘st xalqlar sifatida farovonlik yo‘lida samarali hamkorlikni davom ettiradi va ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlaydi.
Umuman olganda, ushbu tabrik ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini yanada kuchaytirish, hamkorlikni amaliyotda rivojlantirish va o‘zaro ishonchni oshirishga qaratilgan muhim qadamlardan biridir. Endi esa bu niyatlar aniq rejalar va qo‘shma loyihalar shaklida amalga oshirilishi kutilmoqda.

Мирзиёев поздравил Зеленского с Днем независимости
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев искренне поздравил Президента Украины Владимира Зеленского с Днём независимости страны. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это поздравление было направлено в то время, когда обсуждаются актуальные вопросы между Москвой и Киевом, и подчеркнуло необходимость дальнейшего развития дружеских и сотрудничественных отношений между двумя государствами. В своём поздравлении Президент Мирзиёев отметил важность укрепления традиционных дружеских связей между Узбекистаном и Украиной и продолжения их на основе долгосрочного сотрудничества.
Зеленский опубликовал в своей социальной сети текст поздравления от узбекского лидера и выразил желание расширить сотрудничество между двумя странами. В поздравлении отмечается, что будущие диалоги и направления сотрудничества должны служить общим интересам наших народов.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев пожелал украинцам мира, спокойствия и благополучия, а Президенту Зеленскому — личного здоровья, семейного счастья и успехов в деятельности. Хотя эти слова сказаны дипломатическим языком, они выражают искреннее намерение достичь практических результатов.
В свою очередь Владимир Зеленский поблагодарил узбекского лидера за поздравление и подчеркнул готовность укреплять связи между двумя странами и открывать новые направления сотрудничества. По его мнению, Узбекистан и Украина, как дружественные народы, продолжат эффективное сотрудничество на пути к благополучию и ещё больше укрепят двусторонние отношения.
В целом, это поздравление является важным шагом к дальнейшему укреплению дружеских связей между двумя государствами, развитию сотрудничества на практике и повышению взаимного доверия. Теперь ожидается реализация этих намерений в виде конкретных планов и совместных проектов.