Toshkentda issiq suv va issiqlik narxi oshadi
Toshkent shahar kengashi tomonidan 22 avgust kuni qabul qilingan qarorga ko‘ra, poytaxtda issiq suv va issiqlik xizmatlari narxi oshiriladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror aholiga va tashkilotlarga taalluqli bo‘lib, xizmatlar narxi sezilarli darajada ko‘tarilishi kutilmoqda. Aholi uchun tariflar 15 foizga oshiriladi, yuridik shaxslar, ya’ni korxonalar va tashkilotlar uchun esa narxlar 40 foizgacha ko‘tariladi.
Davlat budjeti tashkilotlari uchun tarif 18,8 foizga oshirilishi belgilangan. Yangi tariflar bazaviy QQSsiz 711 641 so‘m/Gkal miqdorida belgilanib, aholiga 139 860 so‘m/Gkal, yuridik shaxslarga 342 296 so‘m/Gkal, budjet tashkilotlariga esa 952 797 so‘m/Gkal miqdorida qo‘llanadi.
Hozircha ushbu tariflarning qachon kuchga kirishi aniq emas, chunki qaror shahar hokimi Shavkat Umurzoqov tomonidan imzolanishi kerak. Mutaxassislarning fikricha, tariflarni oshirish issiqlik ta’minoti tizimini moliyalashtirish va xizmatlarni barqaror ta’minlash uchun zarurdir.
Biroq, bu o‘zgarishlar aholining va tadbirkorlarning fikrida turli munosabatlarga sabab bo‘lishi mumkin. Shuningdek, poytaxtda issiqlik va suv ta’minoti bilan bog‘liq muammolar har yili dolzarbligicha qolmoqda.
Shu sababli yangi tariflar nafaqat narxga, balki xizmat sifatiga ham ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Manba: zamin.uz

В Ташкенте подорожает горячая вода и отопление
Согласно решению, принятому Ташкентским городским советом 22 августа, в столице поднимутся цены на услуги горячей воды и отопления. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение касается населения и организаций, ожидается значительное повышение стоимости услуг. Тарифы для населения увеличатся на 15%, для юридических лиц, то есть предприятий и организаций, цены поднимутся до 40%.
Для государственных бюджетных организаций тариф будет повышен на 18,8%. Новые тарифы без базового НДС установлены в размере 711 641 сум/Гкал, для населения — 139 860 сум/Гкал, для юридических лиц — 342 296 сум/Гкал, для бюджетных организаций — 952 797 сум/Гкал.
Пока неизвестно, когда именно эти тарифы вступят в силу, так как решение должно быть подписано хокимом города Шавкатом Умурзоковым. По мнению специалистов, повышение тарифов необходимо для финансирования системы теплоснабжения и обеспечения стабильного предоставления услуг.
Однако эти изменения могут вызвать разные реакции у населения и предпринимателей. Кроме того, проблемы с теплоснабжением и водоснабжением в столице остаются актуальными каждый год.
По этой причине ожидается, что новые тарифы повлияют не только на цену, но и на качество услуг. Источник: zamin.uz