Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda “Uzbekistan Airports” aksiyadorlik jamiyati tomonidan amalga oshirilgan davlat xaridida qonunbuzilish holatlari aniqlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davlat xaridi 6,8 milliard so‘mlik bo‘lib, u amaldagi qonun talablariga zid ravishda tashkil etilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, bodi-kameralarni yetkazib berish, o‘rnatish va ishga tushirish xizmatlari uchun o‘tkazilgan tanlov jarayonida bir nechta qoidabuzarliklar yuz berdi.
Tekshiruv davomida takliflar to‘liq va adolatli baholanmagani, shuningdek, tanlovda o‘zaro manfaatdor shaxslarning ishtirok etgani aniqlangan. Baholash jarayonida turli xatoliklarga yo‘l qo‘yilgani ham tasdiqlandi.
Korrupsiyaga qarshi agentlikning taqdimnomasi asosida xarid komissiyasining qarorlari bekor qilindi va noqonuniy xaridning oldi olindi. Ushbu holat davlat xaridlarida shaffoflik va qonuniylikni ta’minlash zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi (manba: zamin.uz).

В государственных закупках аэропортов Узбекистана выявлены нарушения
В ходе проверки, проведённой Агентством по борьбе с коррупцией, были выявлены нарушения закона при государственных закупках, осуществлённых акционерным обществом «Uzbekistan Airports». Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная государственная закупка на сумму 6,8 миллиарда сум была организована с нарушением действующего законодательства. По информации, в процессе проведения конкурса на поставку, установку и запуск камер видеонаблюдения было допущено несколько нарушений правил.
В ходе проверки было установлено, что предложения не были оценены полно и справедливо, а также в конкурсе участвовали лица с конфликтом интересов. Также подтверждено, что в процессе оценки были допущены различные ошибки.
На основании представления Агентства по борьбе с коррупцией решения комиссии по закупкам были отменены, и незаконная закупка предотвращена. Этот случай вновь подчеркнул необходимость обеспечения прозрачности и законности в государственных закупках (источник: zamin.uz).