Toshkentda issiq suv va isitish narxi oshadi
Toshkent shahrida issiq suv va isitish xizmatlari tariflari oshirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv nashri xabar berdi. Xalq deputatlari kengashi Veolia Energy Tashkent kompaniyasining tariflarni ko‘tarish bo‘yicha taklifini ma’qulladi.
Yangi tariflar aholiga 15 foiz, yuridik shaxslarga 40 foiz, byudjet tashkilotlariga esa 18,8 foizga oshirilishi kutilmoqda. Qaror poytaxt hokimi Shavkat Umurzakov tomonidan imzolanishi lozim.
Kompaniya yangi tariflarni 2025 yil 1 oktabrdan joriy etishni taklif qilmoqda. Veolia Energy Tashkent bosh direktori Sevara Pardayeva ma’lumotiga ko‘ra, hozirda aholining to‘lovi xizmat narxining taxminan 18 foizini tashkil qiladi, qolgan qismi byudjetdan subsidiya sifatida qoplanadi.
Hukumat esa 2030 yilga qadar subsidiya tizimidan to‘liq voz kechishni rejalashtirmoqda. Shu sababli kompaniya to‘lovlarni bosqichma-bosqich 100 foizga yetkazishni ko‘zda tutmoqda.
Bundan tashqari, 2025 va 2026 yillarda Veolia kompaniyasi 474 kilometrdan ortiq eskirgan quvurlarni ta’mirlash va almashtirish, 73 kilometr issiqlik tarmoqlariga kapital ta’mir o‘tkazish, shuningdek qozonxonalar va nasos stansiyalarini yangilash ishlarini amalga oshirishni rejalashtirgan. Ushbu chora-tadbirlar xizmat sifatini yaxshilash va uzluksiz issiqlik ta’minotini ta’minlashga qaratilgan.

В Ташкенте подорожает горячая вода и отопление
В Ташкенте планируется повышение тарифов на услуги горячей воды и отопления. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Kursiv. Совет народных депутатов одобрил предложение компании Veolia Energy Tashkent о повышении тарифов.
Ожидается, что новые тарифы увеличатся для населения на 15 процентов, для юридических лиц на 40 процентов, а для бюджетных организаций на 18,8 процента. Решение должно быть подписано хокимом столицы Шавкатом Умурзаковым.
Компания предлагает ввести новые тарифы с 1 октября 2025 года. По информации генерального директора Veolia Energy Tashkent Севары Пардаевой, в настоящее время оплата населения составляет примерно 18 процентов от стоимости услуги, остальная часть покрывается из бюджета в виде субсидий.
Правительство же планирует полностью отказаться от системы субсидий к 2030 году. По этой причине компания намерена постепенно довести оплату до 100 процентов.
Кроме того, в 2025 и 2026 годах компания Veolia планирует ремонт и замену более 474 километров изношенных трубопроводов, капитальный ремонт 73 километров тепловых сетей, а также обновление котельных и насосных станций. Эти меры направлены на улучшение качества услуг и обеспечение бесперебойного теплоснабжения.