Toshkentda tarvuz zaharlanishi bo‘yicha rasmiy izoh berildi
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahrida tarvuz iste’moli ortidan zaharlanish holatlari ko‘paygani haqida turli xabarlar tarqaldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu yangiliklar aholi orasida katta xavotir uyg‘otdi. Bunga javoban Toshkent shahar Sanitariya-epidemiologiya nazorati boshqarmasi rasmiy bayonot berdi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, hozirda shahardagi yuqumli kasalliklar shifoxonalarida tarvuzdan zaharlanish holatlari ommaviy ravishda qayd etilmagan. Ya’ni, ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ma’lumotlar asossiz va haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi.
Shuningdek, boshqarma aholiga sanitariya talablariga rioya qilinmagan yo‘l chetidagi poliz mahsulotlarini sotib olmaslikni qat’iyan tavsiya etdi. Tarvuz va boshqa qovun-tarvuz mahsulotlarini faqat rasmiy va ishonchli savdo nuqtalaridan xarid qilish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Shu kunlarda jamoatchilikda keng muhokamaga sabab bo‘lgan hodisalardan biri 16 avgust kuni Toshkentda 4 yoshli bolaning vafoti bo‘ldi. Oila a’zolari uyda tarvuz iste’mol qilgandan so‘ng, uch nafar farzandda ich ketish, qayt qilish va harorat ko‘tarilishi kabi alomatlar yuzaga keldi.
Ular shifoxonaga olib kelingan, ammo kichik bola reanimatsion choralarga qaramay vafot etdi. Shifokorlar bolaga o‘tkir yuqumli ichak kasalligi, gastroenterokolit va aspiratsion sindrom tashxisini qo‘yishdi.
Respublika sud-tibbiy ekspertizasining dastlabki xulosalarida o‘limning ehtimoliy sababi o‘pka-yurak yetishmovchiligi va ichak infeksiyasi bilan bog‘liq diareya va gastroenterit deb ko‘rsatildi. Hozirda mazkur holat bo‘yicha huquq-tartibot organlari tomonidan tergov ishlari olib borilmoqda.
Mutaxassislar yozgi issiq kunlarda oziq-ovqat mahsulotlarini iste’mol qilishda ehtiyotkorlikni kuchaytirish zarurligini eslatmoqda. Sog‘lom hayot uchun sanitariya qoidalariga amal qilish va sifatli, tekshiruvdan o‘tgan mahsulotlarni tanlash eng muhim omildir.

В Ташкенте дан официальный комментарий по поводу отравления арбузами
В последние дни в социальных сетях распространились различные сообщения о росте случаев отравления после употребления арбузов в городе Ташкент. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эти новости вызвали большую тревогу среди населения. В ответ на это Управление санитарно-эпидемиологического надзора города Ташкента выпустило официальное заявление.
По словам специалистов, в настоящее время в инфекционных больницах города массовых случаев отравления арбузами не зарегистрировано. То есть информация, распространяемая в социальных сетях, необоснованна и не соответствует действительности.
Кроме того, управление настоятельно рекомендовало населению не покупать бахчевые продукты уличной торговли, где не соблюдаются санитарные требования. Особо подчеркнули необходимость приобретать арбузы и другие бахчевые только в официальных и надежных торговых точках.
Одним из событий, вызвавших широкий общественный резонанс в эти дни, стала смерть 4-летнего ребенка 16 августа в Ташкенте. После употребления арбуза в семье у троих детей появились симптомы диареи, рвоты и повышения температуры.
Их доставили в больницу, однако младший ребенок, несмотря на реанимационные меры, скончался. Врачи диагностировали у ребенка острое инфекционное заболевание кишечника, гастроэнтероколит и аспирационный синдром.
В предварительном заключении республиканской судебно-медицинской экспертизы причиной смерти вероятно указана сердечно-легочная недостаточность и диарея с гастроэнтеритом, связанная с кишечной инфекцией. В настоящее время по данному случаю проводится расследование правоохранительными органами.
Специалисты напоминают о необходимости усилить осторожность при употреблении пищевых продуктов в жаркие летние дни. Соблюдение санитарных норм и выбор качественных, проверенных продуктов являются важнейшими факторами для здорового образа жизни.