Fuqarolarga sifatsiz mahsulotni xabar qilish uchun mukofot beriladi
O‘zbekistonda sifatsiz mahsulotlar haqida axborot bergan shaxslarga moddiy rag‘bat berish masalasi qonunchilik muhokamasiga kiritildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi tomonidan 2025 yil 21 avgustda taqdim etilgan “Bozor nazorati to‘g‘risida”gi qonun loyihasida bu boradagi tartiblar bayon etilgan. Loyihaga ko‘ra, bozorga chiqarilgan mahsulot belgilangan standart va talablar asosida bo‘lmasa, unga oid ma’lumotni ishlab chiqaruvchi, import qiluvchi yoki tarqatuvchi 10 kun ichida bozor nazorati organiga yetkazishi shart.
Shuningdek, ishlab chiqaruvchining vakolatli vakili yoki import qiluvchi olingan ma’lumotni ishlab chiqaruvchiga o‘n kun ichida yetkazishi majburiy hisoblanadi. Oddiy fuqarolar ham bozor nazorati organlariga sifatsiz mahsulotlar haqida xabar berish huquqiga ega bo‘ladi va ularni moddiy rag‘batlantirish tartibi joriy etilishi ko‘zda tutilgan.
Vazirlar Mahkamasi esa 4 oy ichida bunday xabar berganlarni mukofotlash tartibini tasdiqlaydi. Shuningdek, 6 oy ichida ilg‘or xorijiy tajribalar asosida ma’naviy zararlarni aniqlash uslubiyoti ishlab chiqiladi.
Hukumat qarorlari qonun talablariga muvofiqlashtiriladi va ijro organlarining qonunga zid me’yoriy hujjatlari bekor qilinadi. Loyihada sudlar faoliyatini takomillashtirish maqsadida O‘zbekiston Oliy sudi oxirgi uch yil davomida ma’naviy zarar to‘lovi tayinlangan ishlar bo‘yicha ma’lumotlar bazasini uch oy ichida yaratishi nazarda tutilgan.
Ushbu baza muntazam yangilanib, sudlar qaror chiqarishda foydalanadi. Mutaxassislarning fikricha, bu tashabbus aholining xavfsizligini ta’minlash, bozorda sifatsiz mahsulotlar savdosiga chek qo‘yish va fuqarolarning huquqlarini samarali himoya qilishga xizmat qiladi.

Гражданам будет выплачиваться вознаграждение за сообщение о некачественной продукции
В Узбекистане вопрос материального стимулирования лиц, сообщающих о некачественной продукции, внесён на рассмотрение законодательных органов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В законопроекте «О рыночном контроле», представленном Министерством юстиции 21 августа 2025 года, изложены соответствующие положения. Согласно проекту, если продукция, поступающая на рынок, не соответствует установленным стандартам и требованиям, производитель, импортер или распространитель обязаны в течение 10 дней сообщить об этом органам рыночного контроля.
Кроме того, уполномоченный представитель производителя или импортер обязан в течение десяти дней передать полученную информацию производителю. Обычные граждане также получат право сообщать органам рыночного контроля о некачественной продукции, и предусматривается введение порядка их материального стимулирования.
Кабинет Министров утвердит порядок вознаграждения таких информаторов в течение 4 месяцев. Также в течение 6 месяцев будет разработана методика выявления морального ущерба на основе передового зарубежного опыта.
Правительственные постановления будут приведены в соответствие с требованиями закона, а нормативные акты исполнительных органов, противоречащие закону, будут отменены. В проекте предусмотрено, что Верховный суд Узбекистана в течение трёх месяцев создаст базу данных по делам, в которых за последние три года были назначены выплаты морального ущерба, с целью совершенствования деятельности судов.
Эта база будет регулярно обновляться и использоваться судами при вынесении решений. По мнению специалистов, эта инициатива направлена на обеспечение безопасности населения, ограничение торговли некачественной продукцией на рынке и эффективную защиту прав граждан.
Кроме того, она побуждает граждан занимать активную гражданскую позицию, то есть сообщать о некачественной продукции и вносить вклад в интересы общества. Источник: Министерство юстиции, 21 августа 2025 года.