Toshkentda 600 kg yaroqsiz go‘sht musodara qilindi
Poytaxtga noqonuniy yo‘l bilan olib kelingan yaroqsiz go‘sht musodara qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Qashqadaryo viloyatidan Toshkentga 600 kilogrammdan ortiq go‘sht mahsuloti tegishli hujjatlarsiz va sanitariya qoidalariga zid ravishda tashilganligi aniqlangan. Ushbu go‘shtlar Cobalt rusumli avtomobil saloniga va yukxonasiga joylashtirilgan holda olib ketilgan.
Laboratoriya tekshiruvlari natijasida bu go‘sht iste’molga mutlaqo yaroqsiz ekani aniqlangan. Zararsizlantirish maqsadida mahsulotlar yoqib yuborilgan.
Shuningdek, joriy yilning o‘tgan davrida Jizzax viloyatida ham 1,5 tonnadan ortiq yaroqsiz go‘sht iste’molga chiqishining oldi olingan. Ushbu holat yuzasidan 29 yoshli haydovchiga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning tegishli moddalari asosida bayonnoma rasmiylashtirilib, unga 412 ming so‘m jarima jazosi tayinlangan.
Mutasaddi idoralar aholini go‘sht mahsulotlarini sotib olishda ehtiyotkor bo‘lishga chaqirmoqda. Xaridorlar har qanday go‘shtni sotib olishdan oldin sotuvchidan tibbiy daftarcha va veterinar xulosasini talab qilishi shart.
Chunki hujjatlarsiz sotilayotgan mahsulotlar iste’molchilar sog‘lig‘iga jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin. Har bir fuqaro o‘zini va yaqinlarini himoya qilish uchun talabchan va diqqatli bo‘lishi zarur.

В Ташкенте изъято 600 кг непригодного мяса
По данным Министерства внутренних дел, было выявлено, что из Кашкадарьинской области в Ташкент было доставлено более 600 килограммов мясной продукции без соответствующих документов и с нарушением санитарных норм. Это мясо перевозилось в салоне и багажнике автомобиля марки Cobalt.
По результатам лабораторных исследований было установлено, что данное мясо абсолютно непригодно для потребления. В целях обезвреживания продукция была уничтожена путём сжигания.
Кроме того, в текущем году в Джизакской области также было предотвращено поступление в продажу более 1,5 тонн непригодного мяса. По данному факту в отношении 29-летнего водителя был составлен протокол на основании соответствующих статей Кодекса об административной ответственности, и ему назначен штраф в размере 412 тысяч сумов.
Ответственные органы призывают население быть осторожными при покупке мясной продукции. Покупатели обязаны требовать у продавца медицинскую книжку и ветеринарное заключение перед приобретением любого мяса.
Потому что продукция, продаваемая без документов, может представлять серьёзную угрозу для здоровья потребителей. Каждый гражданин должен быть требовательным и внимательным, чтобы защитить себя и своих близких.