Davlat stadionlari xususiylashtirilishi taqiqlandi
O‘zbekiston futbolining rivojlanishi uchun yangi muhim qaror qabul qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning 2025 yil 21 avgustdagi qaroriga ko‘ra, davlatga tegishli stadionlar va futbol maydonlarini xususiylashtirish hamda ularning maqsadini o‘zgartirish qat’iyan taqiqlanadi. Ushbu cheklov Kadastr agentligining axborot tizimiga kiritiladi, bu esa stadion va maydonlarning sotilishi yoki maqsadining o‘zgartirilishini imkonsiz qiladi.
2025 yil oxirigacha barcha davlat stadionlari va maydonlari to‘liq xatlovdan o‘tkaziladi. Ularning ma’lumotlari 2026 yil iyuliga qadar “Milliy futbol elektron platformasi”ga joylashtiriladi.
Shuningdek, egasi noma’lum maydonlar ham davlat ro‘yxatiga kiritilib, huquqiy maqomi aniq belgilanadi. Qarorda futbol maydonlarini rivojlantirish maqsadida “Har bir mahallaga futbol maydoni” dasturi joriy etiladi.
U 2025 yil 1 oktyabrdan boshlanadi. Dastur doirasida davlat mulkidagi bo‘sh yerlar auksionga chiqariladi va ularning bir qismida futbol maydoni qurilishi majburiy etib belgilangan.
Maydonlarning maqsadi kamida o‘n yil davomida o‘zgartirilmasligi ta’minlanadi. Qolgan yerlar esa g‘olib tadbirkor tomonidan qonun asosida ishlatiladi.
Agar uch oy ichida yer sotilmasa, uning narxi bosqichma-bosqich 10 foizdan 50 foizgacha kamaytiriladi. Shu bilan birga, to‘lovni uch yil davomida bo‘lib-bo‘lib amalga oshirish imkoniyati yaratiladi.
Hokimlarga 2025 yil dekabr oyigacha mahallalarda futbol maydonlari qurilishi bo‘yicha aniq reja tayyorlab tasdiqlash vazifasi topshirildi. Qarorda futbol sohasidagi boshqa yangiliklar ham belgilangan.
O‘zbekiston legioner futbolchilariga maktab va klub ochish uchun yer ajratiladi. Futbol o‘yinlariga chipta sotishda xaridorlar identifikatsiyadan o‘tkaziladi.

Государственные стадионы запрещено приватизировать
Согласно указу Президента от 21 августа 2025 года, приватизация государственных стадионов и футбольных полей, а также изменение их назначения категорически запрещается. Это ограничение будет внесено в информационную систему Кадастрового агентства, что сделает невозможной продажу стадионов и полей или изменение их назначения.
До конца 2025 года все государственные стадионы и поля пройдут полную инвентаризацию. Их данные будут размещены на «Национальной электронной платформе футбола» до июля 2026 года.
Кроме того, поля с неизвестными владельцами также будут внесены в государственный реестр и получат четкий правовой статус. В указе предусмотрена программа «Футбольное поле в каждом районе» с целью развития футбольных площадок.
Программа начнется с 1 октября 2025 года. В рамках программы свободные земельные участки государственной собственности будут выставлены на аукцион, и на части из них будет обязательно построено футбольное поле.
Назначение полей будет обеспечено неизменным минимум на десять лет. Остальные земли будут использоваться победителем аукциона на законных основаниях.
Если земля не будет продана в течение трех месяцев, ее цена будет поэтапно снижаться от 10 до 50 процентов. При этом будет предоставлена возможность оплаты в рассрочку на три года.
Главам районов поручено до декабря 2025 года подготовить и утвердить конкретный план строительства футбольных полей в населенных пунктах. В указе также предусмотрены другие нововведения в футбольной сфере.
Узбекистанским легионерам будет выделена земля для открытия школ и клубов. При продаже билетов на футбольные матчи покупатели будут проходить идентификацию.
Кроме того, будет запущена национальная информационная система футбола. По мнению ответственных лиц, эти меры коренным образом развивают футбольную инфраструктуру и создают широкие возможности, особенно для молодежи.