Namangan viloyatida fuqarolik huquqlariga oid muhim masala sud orqali hal etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2017 yilda davlat ehtiyojlari uchun buzilgan uy egasi uzoq yillar davomida belgilangan tovon pulini ololmagan. Bu holat fuqaroning huquqlarining buzilishi sifatida qabul qilindi.
Viloyat adliya boshqarmasining ma’lumotiga ko‘ra, uy-joy Namangan shahar hokimining 2017 yil 21 avgustdagi qaroriga asosan buzilgan. Biroq, davlat manfaatlari uchun amalga oshirilgan ishga qaramay, mulkdorga tovon puli o‘z vaqtida to‘lanmagan.
Huquqshunoslar fuqaroga moddiy zararini qoplashda yordam berish uchun Namangan tumanlararo sudiga da’vo arizasini taqdim etdi. Sud jarayonida fuqaroning manfaatlari himoya qilindi va unga 200 million so‘m miqdorida kompensatsiya to‘landi.

Владелец разрушенного дома в Намангане получил компенсацию в размере 200 млн
В Наманганской области важный вопрос гражданских прав был решен через суд. Об этом сообщил Zamin.uz.
В 2017 году владелец дома, снесенного для государственных нужд, долгое время не мог получить установленную компенсацию. Эта ситуация была признана нарушением прав гражданина.
По данным управления юстиции области, жилье было снесено на основании решения хокима города Наманган от 21 августа 2017 года. Однако, несмотря на работу, выполненную в интересах государства, компенсация собственнику не была выплачена своевременно.
Юристы подали иск в межрайонный суд Намангана, чтобы помочь гражданину возместить материальный ущерб. В ходе судебного процесса были защищены интересы гражданина, и ему была выплачена компенсация в размере 200 миллионов сумов.