Samarqand va Buxoroga xalqaro avtosayohat boshlandi
“Orolga tashrif” xalqaro avtosayohat loyihasi doirasida ishtirokchilar tarixiy va madaniy boyliklari bilan mashhur bo‘lgan Samarqand va Buxoro viloyatlariga tashrif buyurdilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu avtosayohat O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi tashabbusi bilan, SamAuto hamkorligi va Tegeta Motors kompaniyasining amaliy ko‘magida tashkil etilgan bo‘lib, mamlakatimiz turizm salohiyatini xalqaro miqyosda namoyon etishni maqsad qilgan. Sayyohlar Samarqandda Ulug‘bek rasadxonasi, Registon majmuasi va Shohizinda yodgorliklari bilan tanishdilar.
Buxoroda esa Poyi Kalon, Labi Hovuz va Ark qal’asi kabi tarixiy joylarni ziyorat qilishdi. Ular nafaqat me’moriy obidalar, balki mahalliy hunarmandchilik markazlari, kulolchilik, zargarlik va milliy ipakchilik faoliyati bilan ham yaqindan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Avtosayohatchilar mahalliy oshxonalarda o‘zbek milliy taomlaridan bahramand bo‘lib, cho‘zma palov, shurva, qurutob va somsa kabi an’anaviy taomlarni tatib ko‘rdilar. Shuningdek, ular o‘zbek xalqiga xos samimiylik va mehmondo‘stlik an’analariga guvoh bo‘ldilar.
Tashrif davomida ishtirokchilar o‘z taassurotlarini ijtimoiy tarmoqlar, shaxsiy bloglar va ommaviy axborot vositalari orqali real vaqt rejimida yoritib bordilar. Bu esa nafaqat Samarqand va Buxoro turizm salohiyatining keng targ‘ib etilishiga, balki O‘zbekistonning xalqaro turistik imijini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Loyiha ishtirokchilari yaqin orada Orolbo‘yi mintaqasiga ham tashrif buyurishlari kutilmoqda. Bu esa ekologik va etnoturizm yo‘nalishlarini rivojlantirishda muhim qadam sifatida baholanmoqda.

В Самарканд и Бухару началось международное автомобильное путешествие
В рамках международного автопроекта «Визит к Аралу» участники посетили Самарканд и Бухарскую области, известные своими историческими и культурными богатствами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта автопоездка была организована по инициативе Комитета по туризму Республики Узбекистан при сотрудничестве с SamAuto и при практической поддержке компании Tegeta Motors, с целью демонстрации туристического потенциала нашей страны на международном уровне. Туристы познакомились с обсерваторией Улугбека, комплексом Регистан и памятниками Шахизинда в Самарканде.
В Бухаре они посетили исторические места, такие как Пои Калон, Лаби Хауз и крепость Арк. У них была возможность не только ознакомиться с архитектурными памятниками, но и ближе познакомиться с местными ремесленными центрами, гончарным делом, ювелирным искусством и национальным шелководством.
Автопутешественники насладились узбекской национальной кухней в местных ресторанах, попробовав традиционные блюда, такие как чузма плов, шурпа, курутоб и самса. Кроме того, они стали свидетелями традиций узбекского гостеприимства и искренности.
Во время визита участники делились своими впечатлениями в режиме реального времени через социальные сети, личные блоги и средства массовой информации. Это способствует не только широкому продвижению туристического потенциала Самарканда и Бухары, но и укреплению международного туристического имиджа Узбекистана.
Ожидается, что в ближайшее время участники проекта также посетят регион Приаралья. Это рассматривается как важный шаг в развитии экологического и этнотуризма.
Основной целью международной автопоездки является расширение сотрудничества в сфере туризма, укрепление культурных связей и продвижение положительного образа Узбекистана в мировом сообществе. Источник: zamin.uz