2025-yildan mahallalarda futbol maydonlari quriladi
2025-yil 1-oktabrdan boshlab mahallalarda futbol maydonlari qurish dasturi amalga oshiriladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur doirasida davlatga tegishli bo‘sh yer uchastkalari elektron auksion savdolariga chiqariladi. Savdo shartlariga muvofiq, yer uchastkasining bir qismida futbol maydoni barpo etilishi va kamida o‘n yil davomida uning maqsadi o‘zgartirilmasligi talab etiladi.
Auksion g‘oliblari yerning qolgan qismidan amaldagi qonunchilikka muvofiq foydalanish va tasarruf etish huquqiga ega bo‘ladi. Bu orqali mahallalarda sport infratuzilmasini rivojlantirish va yoshlarni sportga jalb etish maqsad qilingan.
Dastur mahallalar darajasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilishga ham xizmat qiladi. Shuningdek, futbol maydonlari bolalar va yoshlar uchun qulay sharoit yaratadi.
Bu tashabbus mamlakatda sportni ommalashtirishga va fuqarolarning sog‘ligini mustahkamlashga katta hissa qo‘shadi. Ma’lumot manbai: Uz24.

С 2025 года в микрорайонах будут строиться футбольные поля
С 1 октября 2025 года будет реализована программа строительства футбольных полей в махаллях. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данной программы государственные свободные земельные участки будут выставлены на электронные аукционы. В соответствии с условиями торгов, на части земельного участка должно быть построено футбольное поле, и его назначение не должно изменяться в течение как минимум десяти лет.
Победители аукциона получат право использовать и распоряжаться оставшейся частью земли в соответствии с действующим законодательством. Это направлено на развитие спортивной инфраструктуры в махаллях и привлечение молодежи к спорту.
Программа также способствует пропаганде здорового образа жизни на уровне махаллей. Кроме того, футбольные поля создадут комфортные условия для детей и молодежи.
Эта инициатива внесет значительный вклад в популяризацию спорта в стране и укрепление здоровья граждан. Источник информации: Uz24.