2025-yil maktablarda yangi o‘quv yili boshlanadi
2025-yil 2-sentabrdan O‘zbekistonning barcha maktablarida yangi o‘quv yili boshlanishi munosabati bilan birinchi qo‘ng‘iroq yangraydi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, an’anaviy tarzda birinchi dars “Kelajak soati” mavzusida, “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” shiori ostida o‘tkaziladi. Ushbu tadbir o‘quvchilarda vatanparvarlik ruhini shakllantirishga qaratilgan.
Joriy yilda 738 mingdan ortiq bola ilk bor maktabga qadam qo‘yadi. Har bir birinchi sinf o‘quvchisiga Prezident sovg‘asi sifatida 12 turdagi zaruriy o‘quv anjomlari taqdim etiladi.
Bu esa bolalarning ta’lim jarayonida zarur vositalarga ega bo‘lishini ta’minlaydi. Maktablar yangi o‘quv yiliga tayyor holda kirishmoqda va o‘quvchilar uchun qulay sharoit yaratish ustuvor vazifa hisoblanadi.

2025 год начнется новый учебный год в школах
С 2 сентября 2025 года во всех школах Узбекистана прозвучит первый звонок в честь начала нового учебного года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства дошкольного и школьного образования, традиционно первый урок пройдет под темой «Час будущего» с девизом «Для Родины, для нации, для народа!». Это мероприятие направлено на формирование у учащихся патриотического духа.
В этом году более 738 тысяч детей впервые пойдут в школу. Каждому первокласснику в подарок от Президента будут вручены 12 видов необходимых учебных принадлежностей.
Это обеспечит детей необходимыми средствами для учебного процесса. Школы готовы к новому учебному году, и создание комфортных условий для учеников является приоритетной задачей.