Iordaniya Podshohining davlat tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iordaniyaning «An-Nahda» ordeni bilan taqdirlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu oliy mukofotni davlatimiz rahbariga Iordaniya Hoshimiylar Podshohligi Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn shaxsan topshirdi. Prezident Mirziyoyev bu mukofotni O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishga qo‘yilgan umumiy sa’y-harakatlarning munosib e’tirofi deb atadi.
Shuningdek, u bu mukofot O‘zbekiston xalqiga bo‘lgan do‘stona munosabat va hurmat ifodasi ekanligini ta’kidladi. Iordaniya Podshohining O‘zbekistonga tarixiy tashrifi va samarali muzokaralar natijasida ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar yangi darajaga ko‘tarildi.
Yetakchilar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar. Podshoh Abdulla II ibn al-Husayn Iordaniyaning jadal rivojlanishi, tinchliksevar tashqi siyosati va xalqaro maydondagi nufuzi ortishidagi hissasini ta’kidladi.
Prezident Mirziyoyev esa ushbu yuksak mukofot O‘zbekiston va Iordaniya xalqlari o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik ramzi sifatida katta ahamiyatga ega ekanligini bildirdi. U so‘zining yakunida Podshoh Abdulla II ibn al-Husaynga minnatdorlik izhor qilib, Iordaniya xalqiga tinchlik va farovonlik tiladi.

Мирзиёеву вручили орден «Ан-Нахда» от короля Иордании
В рамках государственного визита король Иордании вручил Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву орден «Ан-Нахда». Об этом сообщает Zamin.uz.
Высшую награду государственному лидеру лично вручил король Хашимитского королевства Иордании Абдулла II ибн аль-Хусейн. Президент Мирзиёев назвал эту награду достойным признанием общих усилий по развитию многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и Иорданией.
Он также подчеркнул, что эта награда выражает дружеское отношение и уважение к народу Узбекистана. Исторический визит короля Иордании в Узбекистан и плодотворные переговоры подняли отношения между двумя странами на новый уровень.
Лидеры договорились расширять сотрудничество в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортной и культурно-гуманитарной сферах. Король Абдулла II ибн аль-Хусейн отметил вклад Иордании в стремительное развитие, миролюбивую внешнюю политику и рост международного авторитета.
Президент Мирзиёев подчеркнул, что эта высокая награда имеет большое значение как символ крепкой дружбы между народами Узбекистана и Иордании. В завершение своей речи он выразил благодарность королю Абдулле II ибн аль-Хусейну и пожелал народу Иордании мира и благополучия.