2025 yil 1 sentyabrdan boshlab O‘zbekiston hududidagi barcha qurilish obyektlarida QR-kodli pasport joriy etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartib qurilish sohasida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi. Adliya vazirligi 26 avgust kuni “Qurilish obyektlarida QR-kodli pasport o‘rnatish tartibi to‘g‘risida”gi nizomni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami: 3672).
Shunga ko‘ra, barcha qurilish obyektlarida QR-kodli pasportlar majburiy ravishda o‘rnatiladi. Pasportlar qurilish obyekti hududiy inspeksiyalarida ro‘yxatdan o‘tgan kuni buyurtmachi tomonidan obyektning kirish qismiga yoki oson ko‘rinadigan joyga joylashtirilishi lozim.
Ular obyekt foydalanishga topshirilgunga qadar doimiy ravishda o‘rnatilgan holda turishi shart. Bu holat jamoatchilikka qurilish jarayonlarini doimiy nazorat qilish imkonini yaratadi.
Qurilish pasportlari yuqori sifatli, namlik, shamol va boshqa tashqi ta’sirlarga chidamli materiallardan tayyorlanadi. Pasportning o‘lchami 2400x1200 millimetr bo‘lib, yer sathidan kamida bir metr balandlikda o‘rnatilishi kerak.
Bu esa uning har qanday nuqtadan oson ko‘rinishini ta’minlaydi. Hududiy inspeksiya tomonidan obyekt ro‘yxatdan o‘tkazilgach, “Shaffof qurilish” axborot tizimida obyektga oid dastlabki ma’lumotlar joylashtiriladi va unga avtomatik tarzda QR-kod beriladi.
Mazkur tizim qurilish jarayonlarini har tomonlama ochiq va shaffof qilishga xizmat qiladi hamda jamoatchilikka qurilish faoliyatini kuzatib borish imkonini beradi. Yangi tartib joriy etilishi bilan qurilish sohasida zamonaviy texnologiyalar keng qo‘llaniladi, shaffoflik oshiriladi va barcha muomala jarayonlari ochiq bo‘ladi.
Bu esa barcha manfaatdor tomonlar uchun qulay va xavfsiz ish muhitini yaratishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi. Ma’lumot manbai: Zamin.uz.

На строительных объектах вводится паспорт с QR-кодом
С 1 сентября 2025 года на всех строительных объектах на территории Узбекистана вводится паспорт с QR-кодом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный новый порядок является важным шагом, направленным на обеспечение открытости и прозрачности в строительной сфере. Министерство юстиции 26 августа зарегистрировало в государственном реестре положение «О порядке установки паспорта с QR-кодом на строительных объектах» (регистрационный номер: 3672).
Согласно ему, на всех строительных объектах обязательно устанавливаются паспорта с QR-кодом. Паспорта должны быть размещены заказчиком на входной части объекта или в легко видимом месте в день регистрации объекта в территориальных инспекциях строительства.
Они должны оставаться постоянно установленными до сдачи объекта в эксплуатацию. Это позволит общественности осуществлять постоянный контроль за процессом строительства.
Строительные паспорта изготавливаются из высококачественных материалов, устойчивых к влаге, ветру и другим внешним воздействиям. Размер паспорта составляет 2400x1200 миллиметров, он должен быть установлен на высоте не менее одного метра от поверхности земли.
Это обеспечивает его легкую видимость с любой точки. После регистрации объекта территориальной инспекцией в информационной системе «Прозрачное строительство» размещаются первоначальные данные об объекте и автоматически присваивается QR-код.
Данная система служит для всестороннего обеспечения открытости и прозрачности строительных процессов, а также предоставляет общественности возможность отслеживать строительную деятельность. Введение нового порядка позволит широко применять современные технологии в строительной сфере, повысит прозрачность и сделает все процессы взаимодействия открытыми.
Это имеет важное значение для создания удобной и безопасной рабочей среды для всех заинтересованных сторон. Источник информации: Zamin.uz.