Davlat rahbarlariga yangi unvonlar berildi
O‘zbekistonda davlat xizmatida faoliyat yuritayotgan yuqori martabali rahbarlarga yangi unvonlar berildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan imzolangan farmonlarga muvofiq, mamlakatning bir qator mas’ul shaxslari o‘z xizmatlari uchun yuqori unvonlar bilan taqdirlandi. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori Nig‘matilla To‘lqinovich Yo‘ldashevga 2-darajali davlat adliya maslahatchisi maxsus unvoni berildi.
Bu unvon uning huquqni muhofaza qilish sohasidagi uzoq yillik samarali mehnati va qonuniylikni ta’minlashdagi xizmatlarini e’tirof etishdir. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi mudofaa vaziri Shuhrat G‘ayratjanovich Xalmuxamedovga general-leytenant harbiy unvoni berildi.
Bu unvon milliy armiyaning salohiyatini oshirish va mudofaa tizimini mustahkamlashdagi xizmatlari uchun berilgan. Ichki ishlar vaziri Aziz Anvarovich Tashpulatov ham general-leytenant unvoni bilan taqdirlandi.
Uning jamoat xavfsizligini ta’minlash va huquqni muhofaza qilish organlarini takomillashtirishdagi xizmatlari davlat tomonidan yuqori baholandi. Prezident farmonlari orqali berilgan ushbu unvonlar nafaqat shaxsiy xizmatlarning e’tirofi, balki davlat xizmatiga va huquq-tartibot tizimiga bo‘lgan ishonch ramzi hisoblanadi.
Bu qarorlar rahbarlarni yanada mas’uliyatli vazifalarga undaydi hamda yurtimiz xavfsizligi va barqarorligini ta’minlashdagi xizmatlarini kuchaytirishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Главам государств присвоены новые титулы
В Узбекистане высокопоставленным руководителям, работающим на государственной службе, присвоены новые звания. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указами, подписанными Президентом, ряд ответственных лиц страны были награждены высокими званиями за свои заслуги. В частности, Генеральному прокурору Республики Узбекистан Нигматилле Толкиновичу Ёлдашеву присвоено специальное звание государственного советника юстиции 2-го класса.
Это звание является признанием его многолетней эффективной работы в сфере правоохранительной деятельности и заслуг в обеспечении законности. Также Министру обороны Республики Узбекистан Шухрату Гайратжановичу Халмухамедову присвоено воинское звание генерал-лейтенанта.
Это звание присвоено за заслуги в повышении потенциала национальной армии и укреплении системы обороны. Министр внутренних дел Азиз Анварович Ташпулатов также был награждён званием генерал-лейтенанта.
Его заслуги в обеспечении общественной безопасности и совершенствовании правоохранительных органов высоко оценены государством. Присвоенные указами Президента звания являются не только признанием личных заслуг, но и символом доверия к государственной службе и правоохранительной системе.
Эти решения побуждают руководителей к выполнению ещё более ответственных задач и способствуют укреплению их вклада в обеспечение безопасности и стабильности нашей страны. Источник: zamin.uz