Mirziyoyev Yaponiya vaziri bilan hamkorlikni mustahkamladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27 avgust kuni mamlakatimizda rasmiy tashrif bilan bo‘lib turgan Yaponiya tashqi ishlar vaziri Takeshi Ivaya boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash hamda ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Muloqotlar faol davom etayotgani va amaliy hamkorlikning jadal rivojlanayotgani alohida ta’kidlandi.
Bugungi uchrashuv ikki mamlakat tashqi ishlar vazirlarining birinchi Strategik muloqot yig‘ilishining samarali natijalarini ko‘rsatdi. Siyosiy muloqotni yanada chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va madaniy-gumanitar sohalarda aniq loyihalarni ilgari surish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Shuningdek, O‘zbekiston-Yaponiya markazining faoliyatini kengaytirish va uning negizida Yaponiyaning yetakchi universitetlari ishtirokida qo‘shma universitet tashkil etish rejalari qo‘llab-quvvatlandi. Uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega masalalar, jumladan «Markaziy Osiyo + Yaponiya» formatida bo‘lib o‘tadigan kelgusidagi sammitni o‘tkazish borasida ham fikr almashildi.

Мирзиёев укрепил сотрудничество с министром Японии
Президент Шавкат Мирзиёев 27 августа принял делегацию во главе с министром иностранных дел Японии Такеши Ивая, который находился с официальным визитом в нашей стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и Японией, а также расширения многостороннего сотрудничества. Было особо отмечено, что диалог активно продолжается, а практическое сотрудничество стремительно развивается.
Сегодняшняя встреча показала эффективные результаты первого заседания стратегического диалога министров иностранных дел двух стран. В качестве приоритетной задачи было определено углубление политического диалога и продвижение конкретных проектов в торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической и культурно-гуманитарной сферах.
Кроме того, поддержаны планы по расширению деятельности Узбекско-Японского центра и созданию на его базе совместного университета с участием ведущих университетов Японии. На встрече также обменялись мнениями по вопросам международного и регионального значения, в том числе по проведению предстоящего саммита в формате «Центральная Азия + Япония».