O‘zbekiston aholisi 38 milliondan oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 28 avgust soat 9:35 holatiga O‘zbekiston Respublikasining doimiy aholisi 38 million kishiga yetdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkich mamlakatimizning aholi salohiyatini aniq ifodalaydi va ijtimoiy hamda iqtisodiy rivojlanish uchun muhim ahamiyatga ega. Hisob-kitoblarga qaraganda, erkaklar va ayollar soni o‘rtasida kichik farq mavjud.
Xususan, erkaklar soni 19 million 136 ming 800 nafarni tashkil etsa, ayollar soni 18 million 863 ming 200 nafarga teng. Bu esa erkaklar ayollarga nisbatan 273 ming 600 nafarga ko‘proq ekanligini bildiradi.
Ushbu ma’lumotlar aholi tarkibida muvozanat va demografik holatni aks ettiradi. Aholining o‘sishi va tarkibidagi o‘zgarishlar mamlakatning ijtimoiy siyosatini shakllantirishda muhim omil hisoblanadi.
Shuningdek, aholining soni va jinsiy tarkibi iqtisodiy rejalashtirish va xizmatlar ko‘rsatishni samarali tashkil etishda asosiy ko‘rsatkich bo‘ladi. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

По последним данным Государственного комитета по статистике, по состоянию на 9:35 28 августа 2025 года постоянное население Республики Узбекистан достигло 38 миллионов человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель точно отражает потенциал населения нашей страны и имеет важное значение для социального и экономического развития. По расчетам, существует небольшая разница между числом мужчин и женщин.
В частности, число мужчин составляет 19 миллионов 136 тысяч 800 человек, тогда как число женщин равно 18 миллионам 863 тысячам 200 человек. Это означает, что мужчин на 273 тысячи 600 человек больше, чем женщин.
Эти данные отражают баланс и демографическое состояние населения. Рост населения и изменения в его составе являются важным фактором при формировании социальной политики страны.
Кроме того, численность населения и его половой состав являются основными показателями для экономического планирования и эффективной организации предоставления услуг. Источник: Государственный комитет по статистике.