Iordaniya podshohi O‘zbekistonda muhim hujjatlar imzoladi
Iordaniya podshohi Abdulla II ibn al-Husaynning O‘zbekistonga ilk davlat tashrifi doirasida ikki mamlakat o‘rtasida 15 ta muhim hujjat imzolandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, vizasiz rejim joriy etilishi haqida e’lon qilindi. Ushbu tashrif chog‘ida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iordaniya qirolligining eng yuksak mukofoti — «An-Nahda» ordeni bilan taqdirlandi.
Bu voqea O‘zbekiston tarixida muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy shayx Nuriddin Xoliqnazar bu tashrif va mukofotning tarixiy ahamiyatini alohida qayd etdi.
Unga ko‘ra, bu orden yuksak e’tiborga sazovor shaxslarga beriladigan alomat hisoblanadi. Muftiy fikricha, ushbu voqea O‘zbekistonning jahon maydonida o‘z o‘rnini mustahkamlashining yorqin namunasidir.
Prezidentimizning uzoqni ko‘ra bilishi va siyosiy irodasi mamlakatimizning ichki va tashqi siyosatida tub islohotlarni amalga oshirishga zamin yaratdi. Shayx Nuriddin Xoliqnazar ta’kidlashicha, O‘zbekiston endi nafaqat qo‘shni davlatlar bilan, balki Yaqin Sharq va arab davlatlari bilan ham yangi bosqichda mustahkam aloqalar o‘rnatmoqda.
Iordaniya esa musulmon dunyosida o‘z nufuziga ega davlat sifatida O‘zbekiston uchun muhim hamkor hisoblanadi. Prezidentimizning arab davlatlari bilan munosabatlarni kengaytirishi, jumladan Birlashgan Arab Amirliklari va Saudiya Arabistoni bilan yaxshi aloqalar yo‘lga qo‘yilishi nafaqat iqtisodiy va siyosiy sohada, balki diniy va ma’naviy hamkorlikni ham rivojlantirmoqda.

Король Иордании подписал важные документы в Узбекистане
В рамках первого государственного визита короля Иордании Абдаллы II ибн аль-Хусейна в Узбекистан было подписано 15 важных документов между двумя странами. Об этом сообщил Zamin.uz.
Также было объявлено о введении безвизового режима. Во время этого визита президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев был награждён высшей наградой Иорданского королевства — орденом «Ан-Нахда».
Отмечено, что это событие имеет важное значение в истории Узбекистана. Председатель Совета мусульман Узбекистана, муфтий шейх Нуриддин Холикназар особо подчеркнул историческую значимость этого визита и награды.
По его словам, этот орден является знаком признания выдающихся личностей. По мнению муфтия, данное событие является ярким примером укрепления позиций Узбекистана на мировой арене.
Дальновидность и политическая воля нашего президента создали основу для проведения глубоких реформ во внутренней и внешней политике страны. По словам шейха Нуриддина Холикназара, Узбекистан теперь устанавливает прочные связи не только с соседними государствами, но и с Ближним Востоком и арабскими странами на новом уровне.
Иордания, как государство, обладающее авторитетом в мусульманском мире, является важным партнёром для Узбекистана. Расширение отношений нашего президента с арабскими странами, в том числе установление хороших связей с Объединёнными Арабскими Эмиратами и Саудовской Аравией, способствует развитию не только экономического и политического сотрудничества, но и религиозного и духовного взаимодействия.
Таким образом, визит короля Иордании в Узбекистан значительно укрепил двусторонние отношения и сыграл важную роль в повышении международного авторитета нашей страны. Источник: zamin.uz