O‘zbekistonda muzeylarga tashriflar oshmoqda
Milliy statistika qo‘mitasining 2025 yil 1 yanvar holatiga oid ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda jami 138 ta muzey faoliyat yuritmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ko‘rsatkichga muzeylarning asosiy filiallari ham kiradi. Muzeylar nafaqat tarix va madaniyatni saqlash maskani, balki sayyohlarni jalb qiluvchi muhim madaniy markaz sifatida ahamiyat kasb etmoqda.
2024 yil davomida mamlakatimiz muzeylariga jami 4,8 million kishi tashrif buyurgan. Bu raqam turizm sohasining rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Shuningdek, tashrif buyurganlarning taxminan 1,4 million nafari xorijlik sayyohlardir. Bu esa O‘zbekistondagi muzeylarning xalqaro miqyosda obro‘si oshib borayotganini ko‘rsatadi.
Sayyohlar eng ko‘p tashrif buyurgan beshta muzey qatoriga Samarqand davlat muzey-qo‘riqxonasi kiradi. Bu muzey 2024 yilda 1 035 325 nafar mehmonni qabul qilgan.
Registon ansambli direksiyasiga esa 908 225 kishi tashrif buyurgan. Ushbu tarixiy joy Samarqand shahrida joylashgan bo‘lib, asrlar davomida o‘z jozibasini yo‘qotmagan.
Shuningdek, Shon-sharaf davlat muzeyi 656 355 nafar ziyoratchini qabul qilgan bo‘lsa, Buxoro davlat muzey-qo‘riqxonasi 489 208 nafar mehmonni o‘zida jamlagan. Ichanqal’a davlat muzey-qo‘riqxonasi esa 456 917 nafar sayyoh tomonidan ziyorat qilingan.
Bu muzeylar o‘zining qadimiy me’moriy uslubi va tarixiy merosi bilan ajralib turadi. Mutasaddilar ta’kidlashicha, O‘zbekistonda muzeylarga bo‘lgan qiziqish yil sayin oshib bormoqda.
Bu holat nafaqat turizm rivojiga, balki milliy madaniy merosimizni saqlash va targ‘ib qilishga ham katta hissa qo‘shmoqda. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане растет посещаемость музеев
По данным Государственного комитета по статистике на 1 января 2025 года, в Узбекистане функционирует всего 138 музеев. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этот показатель включены также основные филиалы музеев. Музеи являются не только хранилищем истории и культуры, но и важными культурными центрами, привлекающими туристов.
В течение 2024 года музеи нашей страны посетили в общей сложности 4,8 миллиона человек. Эта цифра свидетельствует о развитии туристической сферы.
Кроме того, около 1,4 миллиона посетителей составляют иностранные туристы. Это показывает, что международный авторитет музеев в Узбекистане растет.
В пятерку музеев с наибольшим числом посетителей входит Самаркандский государственный музей-заповедник. В 2024 году этот музей принял 1 035 325 гостей.
Дирекция ансамбля Регистан посетили 908 225 человек. Это историческое место находится в городе Самарканд и на протяжении веков не теряет своей привлекательности.
Также Государственный музей славы принял 656 355 посетителей, Государственный музей-заповедник Бухары — 489 208 гостей. Государственный музей-заповедник Ичан-Кала был посещен 456 917 туристами.
Эти музеи выделяются своим древним архитектурным стилем и историческим наследием. По словам ответственных лиц, интерес к музеям в Узбекистане с каждым годом растет.
Это способствует не только развитию туризма, но и значительному вкладу в сохранение и популяризацию нашего национального культурного наследия. Источник: Государственный комитет по статистике.