Toshkentda yangi zamonaviy yerosti avtomobil yo‘li ochildi
Toshkent shahrida yangi bosqich sifatida zamonaviy yerosti avtomobil yo‘li foydalanishga topshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29 avgust kuni Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan ushbu yo‘lni shaxsan ko‘zdan kechirdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati ma’lumot berdi.
Ushbu yo‘l shahar infratuzilmasini rivojlantirish va transport oqimini samarali tashkil etish maqsadida qurilgan bo‘lib, ayniqsa aholi soni ko‘payayotgan hamda hududlari kengayib borayotgan Toshkent uchun katta ahamiyatga ega. Yangi O‘zbekiston ko‘chasi atrofida istirohat bog‘i, uy-joy majmualari, universitetlar va Olimpiya shaharchasi qurilishi tufayli bu hudud tez rivojlanmoqda.
Kelajakda ushbu ko‘cha Yangi Toshkent shahriga olib boruvchi asosiy yo‘llardan biriga aylanishi kutilyapti. Barpo etilgan yerosti yo‘li 468 metr uzunlikda va 25 metr kenglikda bo‘lib, soatiga 10 mingdan ortiq avtomobil harakatlanish imkoniyatiga ega.
Yo‘l tunnel shaklida tashkil etilgan, uning usti yashil zonaga aylantirilgan hamda “Yangi O‘zbekiston” bog‘i bilan Olimpiya shaharchasi orasida piyodalarning xavfsiz harakatlanishi uchun qulaylik yaratildi. Shuningdek, kelajakda loyihalashtirilgan metro yo‘li uchun ham tunnel va bekat qurilishi nazarda tutilgan.
Iqtisodiy jihatdan ham ushbu yo‘l aholiga katta foyda keltiradi. Mashinalar harakati tezlashgani sababli vaqt sarfi ikki barobar kamayadi, kundalik yonilg‘i iste’moli bir tonnaga tejaladi va atmosferaga chiqariladigan zararli gazlar miqdori ikki tonnaga qisqaradi.
Bu esa nafaqat shahar aholisi uchun qulaylik, balki ekologik holatni yaxshilashda ham muhim ahamiyatga ega. Davlat rahbari yerosti yo‘lini zamonaviy standartlar asosida barpo etilganini ta’kidladi.
Bunday ravon va qulay yo‘llar nafaqat har kuni harakatlanuvchilar uchun xizmat qiladi, balki shahar turizmi va infratuzilmaning rivojlanishiga ham sezilarli hissa qo‘shadi. Bu esa Toshkentning kelajakdagi transport oqimini samarali boshqarish hamda shahar madaniyatini yangi bosqichga olib chiqishda muhim qadam hisoblanadi.

В Ташкенте открыт новый современный подземный автомобильный тоннель
В городе Ташкент введён в эксплуатацию новый современный подземный автомобильный тоннель, что является новым этапом развития. Об этом сообщил Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа лично осмотрел этот тоннель, построенный на улице Новый Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
Этот тоннель построен с целью развития городской инфраструктуры и эффективной организации транспортных потоков, что особенно важно для Ташкента с растущим населением и расширяющимися территориями. Вокруг улицы Новый Узбекистан быстро развивается район благодаря строительству парка отдыха, жилых комплексов, университетов и Олимпийской деревни.
В будущем эта улица ожидается стать одной из основных дорог, ведущих в Новый город Ташкент. Построенный подземный тоннель имеет длину 468 метров и ширину 25 метров, он способен пропускать более 10 тысяч автомобилей в час.
Тоннель выполнен в форме подземного прохода, его поверхность превращена в зелёную зону, а между парком «Новый Узбекистан» и Олимпийской деревней создана удобная и безопасная пешеходная зона. Кроме того, предусмотрено строительство тоннеля и станции для будущей линии метро.
С экономической точки зрения этот тоннель принесёт большую пользу населению. Благодаря ускорению движения автомобилей время в пути сократится вдвое, ежедневное потребление топлива уменьшится на одну тонну, а количество вредных выбросов в атмосферу снизится на две тонны.
Это не только создаёт удобства для жителей города, но и играет важную роль в улучшении экологической ситуации. Глава государства подчеркнул, что тоннель построен в соответствии с современными стандартами.
Такие плавные и удобные дороги служат не только для ежедневных пользователей, но и вносят значительный вклад в развитие городского туризма и инфраструктуры. Это важный шаг для эффективного управления транспортными потоками Ташкента в будущем и вывода городской культуры на новый уровень.