Toshkent maktablarida 10-11 sinflarga kuzatuv kamerasi o‘rnatiladi
Toshkent shahridagi barcha umumta’lim maktablarining 10 va 11-sinf xonalariga maxsus kuzatuv kameralari o‘rnatilishi belgilandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu chora orqali yuqori sinf o‘quvchilarining dars davomati, fanlarga bo‘lgan qiziqishi hamda ta’lim sifatini samarali nazorat qilish imkoniyati yaratiladi. Shuningdek, maktablarda “Smart School” elektron tizimi bosqichma-bosqich joriy qilinishi rejalashtirilmoqda.
Ushbu tizim yordamida sinflardagi o‘quvchilarning darsda ishtirok etish darajasi, ta’lim sifati va ularning psixologik holati sun’iy intellekt asosida aniqlanadi. Bundan tashqari, fanlarga qiziqish darajasi va o‘qituvchilarning pedagogik mahorati to‘g‘risida ham ma’lumot olish mumkin bo‘ladi.
Shahar hokimi qaroriga muvofiq, mazkur tashabbus yuqori sinflarda ta’lim sifatini oshirish va o‘quvchilarning davomatini kuchaytirish maqsadida amalga oshiriladi. Kameralar har bir tuman mahalliy budjeti hisobidan o‘rnatiladi.
Eslatib o‘tamiz, ilgari Olmazor tumanida tajriba sifatida 31 ta umumta’lim maktabidagi 250 ta sinfxona “Smart School” dasturi bilan jihozlangan edi. Sinov natijasida ushbu tizim ta’lim jarayonini nazorat qilish, o‘quvchilar davomatini hisobga olish va fanlarga qiziqishni tahlil qilishda yuqori samaradorlik ko‘rsatdi.
Mutasaddilarning fikricha, loyiha butun Toshkent shahridagi maktablarda amalga oshirilsa, ta’lim sifatini oshirishda muhim qadam bo‘ladi. Shu bilan birga, o‘quvchilarning intizomini mustahkamlash va bilim olishga bo‘lgan qiziqishini oshirishga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

В школах Ташкента будут установлены камеры наблюдения для 10-11 классов
В учебных классах 10 и 11 классов всех общеобразовательных школ города Ташкента будут установлены специальные камеры наблюдения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта мера позволит эффективно контролировать продолжительность уроков старшеклассников, их интерес к предметам, а также качество образования. Кроме того, планируется поэтапное внедрение электронной системы «Smart School» в школах.
С помощью этой системы будет определяться уровень участия учеников в уроках, качество образования и их психологическое состояние на основе искусственного интеллекта. Также можно будет получить информацию об уровне интереса к предметам и педагогическом мастерстве учителей.
В соответствии с решением городского хокима, данная инициатива реализуется с целью повышения качества образования в старших классах и усиления посещаемости учащихся. Камеры будут устанавливаться за счет местного бюджета каждого района.
Напомним, что ранее в районе Олмазор в качестве эксперимента 250 учебных классов в 31 общеобразовательной школе были оснащены программой «Smart School». По результатам испытаний эта система показала высокую эффективность в контроле учебного процесса, учёте посещаемости и анализе интереса к предметам.
По мнению ответственных лиц, если проект будет реализован во всех школах города Ташкента, это станет важным шагом в повышении качества образования. Кроме того, это будет способствовать укреплению дисциплины учащихся и повышению их интереса к получению знаний (источник: zamin.uz).