Toshkent shahar hokimining qaroriga asosan, poytaxt maktablarida yangi tajriba joriy etiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Olmazor tumanidagi 31 ta maktabning jami 250 sinf xonasida videokuzatuv kameralar o‘rnatiladi. Ushbu kameralar Smart School nomli sun’iy intellektga asoslangan dastur orqali ishlaydi.
Dastur yordamida o‘quvchilarning darsga bo‘lgan qiziqishi, darslarda qatnashishi hamda o‘qituvchilarning ish samaradorligi baholanadi. Bu tizim faqatgina kuzatuv bilan cheklanmay, kelajakda poytaxtdagi 10 va 11-sinf sinfxonalarida ham joriy etilishi rejalashtirilgan.
Bosh maqsad — bolalarning ruhiy holatini aniqlash, ta’lim sifatini oshirish va o‘qituvchilarni qo‘llab-quvvatlashdir. Shu orqali har bir o‘quvchi uchun xavfsiz va qulay ta’lim muhiti yaratish ko‘zda tutilgan.
Ushbu yangi tashabbus o‘quv jarayonini yanada sifatli va samarali qilishga xizmat qiladi. Sizning fikringizcha, bunday texnologiyalar o‘quvchilarning ruhiy salomatligini himoya qilishda qanchalik foydali bo‘lishi mumkin?

В школах Олмазора будет внедрена система видеонаблюдения
По решению хокима города Ташкента в столичных школах будет внедрен новый эксперимент. Об этом сообщает Zamin.uz.
В 31 школе района Олмазор в общей сложности в 250 классных комнатах будут установлены камеры видеонаблюдения. Эти камеры работают через программу на основе искусственного интеллекта под названием Smart School.
С помощью программы оценивается интерес учеников к урокам, их участие в занятиях, а также эффективность работы учителей. Эта система не ограничивается только наблюдением, в будущем планируется внедрить её и в классах 10 и 11 классов столицы.
Главная цель — определить психоэмоциональное состояние детей, повысить качество образования и поддержать учителей. Таким образом, планируется создать безопасную и комфортную образовательную среду для каждого ученика.
Эта новая инициатива направлена на повышение качества и эффективности учебного процесса. Как вы считаете, насколько такие технологии могут быть полезны для защиты психического здоровья учащихся?