Maktab va bog‘cha direktorlariga maosh oshiriladi
2025 yil 1 sentabrdan O‘zbekistonda qonunchilik va ijtimoiy sohada bir qator muhim o‘zgarishlar kuchga kiradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yilning ikkinchi yarmida amalga oshiriladigan islohotlar nafaqat davlat xizmatchilari, balki ta’lim muassasalari xodimlari va keng jamoatchilik hayotiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Umumiy o‘rta ta’lim va maktabgacha ta’lim muassasalari direktorlari hamda ularning o‘rinbosarlari maoshlari sezilarli darajada oshiriladi.
Xususan, maktab direktorlari uchun bazaviy tarif stavkasi 20 foizga, o‘rinbosarlar uchun esa 15 foizga ko‘tariladi. Bog‘cha direktorlari maoshlari esa III va IV guruhdagi maktab direktorlariga tenglashtiriladi.
Bu o‘zgarishlar Respublika bo‘yicha minglab maktab va bog‘cha direktorlarining hamda ularning o‘rinbosarlarining ish haqini yaxshilaydi. 2026 yil 1 yanvardan boshlab direktorlar va ularning o‘rinbosarlari uchun har oyda KPI natijalariga ko‘ra qo‘shimcha ustamalar joriy etiladi.
Bu ustamalar bazaviy tarif stavkalarga nisbatan mos ravishda 20 va 10 foizni tashkil etadi. Shuningdek, tuman bo‘limlarida qo‘shimcha shtatlar ajratilib, o‘quvchilarning bilimini monitoring qilish hamda xorijiy tillar va kasb-hunar o‘rgatish jarayonlarini samarali tashkil etish imkoniyati yaratiladi.
Hududiy bo‘linmalarda uzoq yillik xizmat qilgan xodimlarni rag‘batlantirish tizimi ham yo‘lga qo‘yiladi. Bundan tashqari, maktab xodimlari uchun mukofot puli mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 75 foizigacha oshiriladi, bu esa ularning faoliyatini munosib rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Davlat xizmatchilari uchun ham yangi imkoniyatlar yaratilmoqda. 1 sentabrdan boshlab “Davlat xizmatchisi” nomli mobil ilova ishga tushiriladi.
Ushbu ilova orqali xodimlar o‘z malakasini oshirish, kompetensiyalarini rivojlantirish va hamkasblari bilan samarali muloqot qilish imkoniga ega bo‘ladi. Ilova shuningdek, davlat organi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritish va rahbarlar bilan fikr almashish imkonini beradi.
Shaxsiy rivojlanish rejasini tuzish va monitoring qilish, shuningdek, xodimlarning aloqa ma’lumotlari bazasini shakllantirish hamda yangilash uchun qulay vosita hisoblanadi. 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab kambag‘al oilalarning farzandlari davlat oliy ta’lim muassasalari talabalari turar joylaridagi yashash xarajatlari davlat byudjeti hisobidan qoplanadi.
Bu chora “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi doirasida amalga oshiriladi va oilalarga sezilarli yengilliklar yaratadi. Shuningdek, 25 sentabrdan boshlab O‘zbekiston fuqarolari Iordaniyaga vizasiz safar qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Bu imkoniyat ikki davlat o‘rtasida vizasiz rejim to‘g‘risidagi bitim kuchga kirganidan 30 kun o‘tib amal qiladi. O‘zbekistonliklar Iordaniyada 30 kungacha vizasiz qolishi mumkin.
Ushbu qadam turistik, ilmiy va ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishga xizmat qiladi. Shu bilan, 2025 yil 1 sentabrdan boshlab joriy etiladigan o‘zgarishlar ta’lim tizimi xodimlari, davlat xizmatchilari, talabalar va keng jamoatchilik uchun ijtimoiy va madaniy hayotni yaxshilashga qaratilgan muhim qadamdir (manba: zamin.uz).

Директорам школ и детских садов повысят зарплату
С 1 сентября 2025 года в Узбекистане вступит в силу ряд важных изменений в законодательстве и социальной сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Реформы, которые будут реализованы во второй половине текущего года, окажут положительное влияние не только на государственных служащих, но и на работников образовательных учреждений и широкую общественность. Зарплаты директоров и их заместителей общеобразовательных и дошкольных учреждений значительно увеличатся.
В частности, базовая тарифная ставка для директоров школ будет повышена на 20 процентов, для заместителей — на 15 процентов. Зарплаты директоров детских садов будут приравнены к зарплатам директоров школ III и IV групп.
Эти изменения улучшат заработную плату тысяч директоров школ и детских садов, а также их заместителей по всей республике. С 1 января 2026 года для директоров и их заместителей ежемесячно будут вводиться дополнительные надбавки на основе результатов KPI.
Эти надбавки составят соответственно 20 и 10 процентов от базовых тарифных ставок. Кроме того, в районных отделах будут выделены дополнительные штатные единицы, что позволит эффективно организовать мониторинг знаний учащихся, а также процессы обучения иностранным языкам и профессиональным навыкам.
В территориальных подразделениях также будет внедрена система поощрения сотрудников с многолетним стажем работы. Кроме того, премиальные выплаты для сотрудников школ будут увеличены до 75 процентов от минимального размера оплаты труда, что будет способствовать достойному стимулированию их деятельности.
Для государственных служащих также создаются новые возможности. С 1 сентября будет запущено мобильное приложение «Государственный служащий».
Через это приложение сотрудники смогут повышать квалификацию, развивать компетенции и эффективно общаться с коллегами. Приложение также позволит вносить предложения по совершенствованию деятельности государственных органов и обмениваться мнениями с руководителями.
Это удобный инструмент для составления и мониторинга личного плана развития, а также для формирования и обновления базы контактных данных сотрудников. С учебного года 2025/2026 расходы на проживание студентов из малообеспеченных семей в государственных высших учебных заведениях будут покрываться за счет государственного бюджета.
Эта мера реализуется в рамках программы «От бедности к благополучию» и создаст значительные льготы для семей. Также с 25 сентября граждане Узбекистана смогут путешествовать в Иорданию без визы.
Эта возможность вступит в силу через 30 дней после вступления в силу соглашения о безвизовом режиме между двумя странами. Граждане Узбекистана смогут находиться в Иордании без визы до 30 дней.
Этот шаг будет способствовать развитию туристических, научных и деловых связей. Таким образом, изменения, которые вступят в силу с 1 сентября 2025 года, являются важным шагом, направленным на улучшение социальной и культурной жизни работников системы образования, государственных служащих, студентов и широкой общественности (источник: zamin.uz).