O‘zbekistonda besh milliondan ortiq bandlikka erishdi
Joriy yil boshidan buyon O‘zbekistonda besh milliondan ziyod aholi bandlikka erishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 29 avgust kuni Toshkentdagi “Yangi O‘zbekiston” bog‘ida o‘tkazilgan mamlakat mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan bayram tadbirida ma’lum qildi. Prezidentning ta’kidlashicha, mamlakatda minglab zamonaviy korxonalar barpo etilmoqda, ijtimoiy va iqtisodiy infratuzilma obektlari doimiy ravishda rivojlanmoqda.
Joriy yil davomida umumiy investitsiya hajmi 35 milliard dollarni tashkil qilib, 9 mingga yaqin yangi korxona va xizmat ko‘rsatish majmualari ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Mustaqillik bayrami arafasida esa 4 milliard dollarlik 79 ta yirik obyekt faoliyat boshladi, bu esa iqtisodiyotni yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Shuningdek, kichik va o‘rta tadbirkorlik subyektlari soni ikki barobar oshdi. Hozirgi kunda ushbu sohada 10 milliondan ortiq aholi mehnat qilmoqda va daromad topmoqda, bu ijtimoiy farovonlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Yil boshida 5,5 million kishini bandlikka erishtirish rejalashtirilgan bo‘lsa-da, sakkiz oy ichida besh millionlik reja allaqachon bajarildi. Bu mehnat bozori va iqtisodiy imkoniyatlarning kengayganidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, 2025 yilda chet davlatlarda mehnat faoliyati bilan shug‘ullanayotgan 700 mingdan ortiq vatandoshlar o‘z xohishlari bilan O‘zbekistonga qaytib, o‘z malaka va tajribalari bilan mamlakatning rivojiga hissa qo‘shmoqda. Ushbu jarayon bandlik darajasining oshishi va ish o‘rinlarining ko‘payishini ko‘rsatadi.
Shu bois, 2025 yilda O‘zbekistonda bandlikni ta’minlash, iqtisodiy taraqqiyot va ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlash borasida davlat siyosati samaradorligi aniq namoyon bo‘ldi (manba: zamin.uz).

В Узбекистане достигнута занятость более пяти миллионов
С начала текущего года в Узбекистане занято более пяти миллионов человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом президент Шавкат Мирзиёев сообщил 29 августа на праздничном мероприятии, посвящённом 34-й годовщине независимости страны, которое прошло в Ташкенте в парке «Новый Узбекистан». По словам президента, в стране создаются тысячи современных предприятий, постоянно развивается социальная и экономическая инфраструктура.
В течение текущего года общий объём инвестиций составит 35 миллиардов долларов, планируется запуск около 9 тысяч новых предприятий и комплексов услуг. Накануне празднования Дня независимости начали работу 79 крупных объектов стоимостью 4 миллиарда долларов, что способствовало дальнейшему укреплению экономики.
Кроме того, количество субъектов малого и среднего предпринимательства увеличилось вдвое. В настоящее время в этой сфере трудятся и получают доход более 10 миллионов человек, что имеет важное значение для обеспечения социального благополучия.
Хотя в начале года планировалось обеспечить занятость 5,5 миллиона человек, за восемь месяцев уже выполнен план на пять миллионов. Это свидетельствует о расширении рынка труда и экономических возможностей.
Кроме того, в 2025 году более 700 тысяч соотечественников, работающих за рубежом, по собственному желанию возвращаются в Узбекистан и вносят свой вклад в развитие страны, используя свои квалификации и опыт. Этот процесс отражает рост уровня занятости и увеличение числа рабочих мест.
Таким образом, в 2025 году эффективность государственной политики в области обеспечения занятости, экономического развития и социальной стабильности в Узбекистане стала очевидной (источник: zamin.uz).