O‘zbekistonlik yoshlar dunyoda 2000 dan ortiq ta’lim olmoqda
Hozirgi kunda dunyoning eng nufuzli universitetlarida ikki mingdan ortiq o‘zbekistonlik yoshlar tahsil olmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan tadbirda davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev ma’lum qildi. Prezident matbuot xizmatining xabariga ko‘ra, ulardan 750 nafari “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlanib, xorijdagi oliy ta’lim muassasalarida o‘qimoqda.
Shavkat Mirziyoyevning ta’kidlashicha, o‘tgan yili o‘zbekistonlik yoshlar Markaziy Osiyoda top-500 talik eng yaxshi universitetlarga kirish bo‘yicha birinchi o‘rinni egalladi. Bu natija butun xalq uchun katta quvonch manbai bo‘ldi.
Ayniqsa, farzandlari dunyoning eng nufuzli oliygohlarida tahsil olayotgan ota-onalarning xursandligi ta’riflab bo‘lmasdir. Davlat rahbari prezidentlikka saylanganidan so‘ng sakkiz yil ichida respublikada oliy ta’limdagi qamrov 9 foizdan 42 foizga oshganini ta’kidladi.
Shu davrda maktabgacha ta’lim muassasalaridagi o‘rinlar 2,5 millionga ko‘paydi va qamrov 78 foizga yetdi. Yangi maktablar qurilishi hamda mavjudlarini kengaytirish orqali yana 1 million o‘quvchi uchun sharoit yaratildi.
“El-yurt umidi” jamg‘armasi 2018-yil sentyabr oyida prezident farmoni asosida tashkil etilgan. Ushbu jamg‘arma o‘zbekistonlik yoshlarni xorijdagi eng nufuzli ta’lim va ilmiy muassasalarda bakalavriat, magistratura va doktorantura bosqichlarida o‘qishini moliyaviy qo‘llab-quvvatlaydi.
Shuningdek, xorijda ta’lim olgan mutaxassislarni mamlakatda munosib ish bilan ta’minlashda yordam beradi. Jamg‘armaning asosiy vazifalaridan biri kadrlarning mehnat faoliyatini monitoring qilish va ularning kasbiy rivojlanishi hamda mansab yo‘lini qo‘llab-quvvatlashdir.
Bu esa mamlakatning intellektual salohiyatini oshirish va taraqqiyotga hissa qo‘shishga xizmat qiladi. 2025-yilda “El-yurt umidi” jamg‘armasi uchun davlat budjetidan 600 milliard so‘m ajratilgan.
Bu mablag‘ 2026-yilda 800 milliard so‘mga, 2027-yilda 950 milliard so‘mga, 2028-yilda esa 1 trillion so‘mgacha oshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu moliyaviy qo‘llab-quvvatlash yoshlarning dunyoning eng nufuzli oliygohlarida ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytiradi.

Узбекские молодые люди обучаются в более чем 2000 учебных заведениях по всему миру
В настоящее время более двух тысяч узбекских молодых людей обучаются в самых престижных университетах мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил глава государства Шавкат Мирзиёев на мероприятии, посвящённом 34-й годовщине независимости Узбекистана. По информации пресс-службы президента, из них 750 человек получают финансовую поддержку от государства через фонд «El-yurt umidi» и обучаются в зарубежных высших учебных заведениях.
По словам Шавката Мирзиёева, в прошлом году узбекские молодые люди заняли первое место в Центральной Азии по поступлению в лучшие университеты, входящие в топ-500. Этот результат стал большой радостью для всего народа.
Особенно неописуемо счастье родителей, чьи дети обучаются в самых престижных вузах мира. Глава государства отметил, что за восемь лет после избрания президентом охват высшим образованием в республике вырос с 9 до 42 процентов.
За этот период количество мест в дошкольных учреждениях увеличилось на 2,5 миллиона, охват достиг 78 процентов. Благодаря строительству новых школ и расширению существующих созданы условия для ещё одного миллиона учеников.
Фонд «El-yurt umidi» был создан в сентябре 2018 года на основании указа президента. Этот фонд оказывает финансовую поддержку узбекской молодёжи для обучения на бакалавриате, магистратуре и докторантуре в самых престижных зарубежных образовательных и научных учреждениях.
Кроме того, фонд помогает обеспечить достойную работу специалистов, обучавшихся за рубежом, в стране. Одной из основных задач фонда является мониторинг трудовой деятельности кадров, поддержка их профессионального развития и карьерного роста.
Это способствует повышению интеллектуального потенциала страны и вкладу в её развитие. В 2025 году из государственного бюджета на фонд «El-yurt umidi» выделено 600 миллиардов сумов.
Эти средства планируется увеличить до 800 миллиардов сумов в 2026 году, до 950 миллиардов сумов в 2027 году и до 1 триллиона сумов в 2028 году. Такая финансовая поддержка расширит возможности молодёжи получать образование в самых престижных вузах мира.