Rossiya O‘zbekistonda ikki atom stansiyasini quradi
Rossiya O‘zbekistonda bir vaqtning o‘zida ikki atom elektr stansiyasini qurish loyihasini amalga oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sergey Ryabkov O‘zbekiston mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan Rossiyadagi O‘zbekiston elchixonasida o‘tkazilgan tadbirda ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu loyiha Markaziy Osiyoda atom energetikasi sohasida birinchi marta amalga oshiriladigan murakkab va muhim tashabbus hisoblanadi.
Reja bo‘yicha bir stansiya katta quvvatga ega bo‘lib, ikkinchisi kichikroq hajmda quriladi. Bu ikki turdagi AES Markaziy Osiyo mintaqasida ilk mijoz loyihasi sifatida e’tirof etilmoqda.
Hozirda Rossiya va O‘zbekiston tomonlari loyiha texnik va moliyaviy jihatlarini muhokama qilmoqda. Qurilish jarayoni bosqichma-bosqich amalga oshiriladi, har bir stansiyaning quvvati va texnologik imkoniyatlari optimal darajada ta’minlanishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, mahalliylashtirish darajasi yuqori bo‘lishi uchun ham alohida e’tibor qaratilmoqda. “Rosatom” rahbari Aleksey Lixachyov aprel oyida bergan intervyusida kichik AES qurilishi doirasida bir yil ichida beton quyilish ishlari boshlanishini bildirgan.
Katta AES bo‘yicha esa moliyaviy model, tashkiliy masalalar va mahalliy ishlab chiqarishni keng qo‘llash imkoniyatlari bo‘yicha tayyor takliflar mavjudligi aytilgan. Kichik AES O‘zbekistonda Rossiyaning xorijdagi birinchi eksport loyihasi hisoblanadi.
Ikkala davlat o‘tgan yil bahorida kelishuvga erishgan, kuzda esa texnik hujjatlar va loyiha ishlarini boshlash to‘g‘risida protokol imzolangan. Oldingi rejalarga ko‘ra, har bir stansiya 55 megavatt quvvatga ega olti reaktordan tashkil topadi.
Qurilish ishlari joriy yil yozida boshlanishi, stansiyalar esa bosqichma-bosqich 2029–2033 yillar oralig‘ida ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga, “Rosatom” rahbarining ma’lum qilishicha, loyiha moliyalashtirilishi O‘zbekiston tomoniga yuklanadi va hozircha Rossiya krediti ko‘rib chiqilmayapti.
Ryabkovning ta’kidlashicha, atom elektr stansiyalarining qurilishi O‘zbekistonga zamonaviy texnologiyalarni jalb qilish va energiya sohasida katta imkoniyatlar yaratadi. Bu loyiha mamlakat energetika tizimini mustahkamlash bilan birga, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi investitsiyaviy va texnologik obro‘sini oshirishga xizmat qiladi.

Россия построит две атомные станции в Узбекистане
Россия планирует реализовать проект строительства одновременно двух атомных электростанций в Узбекистане. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков на мероприятии в посольстве Узбекистана в России, посвящённом 34-й годовщине независимости Узбекистана. По его словам, этот проект является сложной и важной инициативой, которая впервые реализуется в области атомной энергетики в Центральной Азии.
По плану одна станция будет большой мощности, а вторая — меньшего размера. Эти два типа АЭС признаются первыми проектами заказчика в регионе Центральной Азии.
В настоящее время стороны России и Узбекистана обсуждают технические и финансовые аспекты проекта. Строительство будет осуществляться поэтапно, при этом планируется обеспечить оптимальный уровень мощности и технологических возможностей каждой станции.
Также уделяется особое внимание высокому уровню локализации производства. Глава «Росатома» Алексей Лихачёв в интервью в апреле сообщил, что в рамках строительства малой АЭС в течение года начнутся работы по заливке бетона.
Что касается большой АЭС, то имеются готовые предложения по финансовой модели, организационным вопросам и возможностям широкого применения местного производства. Малая АЭС является первым экспортным проектом России за рубежом в Узбекистане.
Обе страны достигли соглашения весной прошлого года, а осенью был подписан протокол о начале технической документации и проектных работ. Согласно прежним планам, каждая станция будет состоять из шести реакторов мощностью по 55 мегаватт.
Строительные работы планируется начать летом текущего года, а станции будут вводиться в эксплуатацию поэтапно в период с 2029 по 2033 годы. При этом, по словам руководителя «Росатома», финансирование проекта будет возложено на сторону Узбекистана, и на данный момент российский кредит не рассматривается.
По словам Рябкова, строительство атомных электростанций привлечёт в Узбекистан современные технологии и создаст большие возможности в энергетической сфере. Этот проект не только укрепит энергетическую систему страны, но и повысит инвестиционный и технологический престиж Узбекистана на международной арене.
Строительство этих АЭС, впервые реализуемое в Центральной Азии, ознаменует начало новой эры в области ядерной энергетики в регионе (источник: zamin.uz).