O‘zbekiston va Al-Ain universiteti hamkorlikni kengaytirmoqda
O‘zbekiston diplomatlari Birlashgan Arab Amirliklaridagi Al-Ain University rahbariyati bilan muhim muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda oliy ta’lim sohasidagi imkoniyatlar, investitsiya muhiti va ikki tomonlama hamkorlik masalalari asosiy mavzu bo‘ldi. Suhbat boshida mamlakatimizda oliy ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar hamda qulay investitsiya muhitini yaratish bo‘yicha qilingan choralar haqida ma’lumot berildi.
Bu esa O‘zbekiston ta’lim va ilm-fan sohasida yangi bosqichga ko‘tarilayotganini ko‘rsatadi. Muzokaralar davomida talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi dasturini yo‘lga qo‘yish, universitet rahbariyatining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish hamda kelajakda Al-Ain Universityning mamlakatimizda filialini ochish masalalari ko‘rib chiqildi.
Universitet raisining o‘rinbosari Nur Aldin Atatrex bu takliflarni qo‘llab-quvvatlab, shuningdek, uy-joy qurilishi va sog‘liqni saqlash sohalarida investitsiya loyihalarini amalga oshirishga qiziqish bildirgan. Al-Ain University 2004 yilda tashkil etilgan bo‘lib, ikki asosiy kampusga ega: biri Al-Ayn shahrida, ikkinchisi Abu-Dabida joylashgan.
Universitet muhandislik, tibbiyot, farmatsevtika, huquq, ta’lim, ijtimoiy fanlar, biznes va ommaviy kommunikatsiyalar sohalarida yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlaydi. Mutaxassislarning fikricha, ushbu hamkorlik O‘zbekiston ta’lim tizimiga yangi sur’at baxsh etadi va ikki mamlakat o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан и университет Аль-Айн расширяют сотрудничество
Дипломаты Узбекистана провели важные переговоры с руководством Университета Аль-Айн в Объединённых Арабских Эмиратах. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече основными темами стали возможности в сфере высшего образования, инвестиционный климат и вопросы двустороннего сотрудничества. В начале беседы была предоставлена информация о реформах в системе высшего образования нашей страны и мерах по созданию благоприятного инвестиционного климата.
Это свидетельствует о том, что Узбекистан выходит на новый этап в области образования и науки. В ходе переговоров обсуждались вопросы запуска программы обмена студентами и преподавателями, организация визита руководства университета в Узбекистан, а также открытие филиала Университета Аль-Айн в нашей стране в будущем.
Заместитель председателя университета Нур Альдин Ататрех поддержал эти предложения, а также выразил интерес к реализации инвестиционных проектов в сферах жилищного строительства и здравоохранения. Университет Аль-Айн был основан в 2004 году и имеет два основных кампуса: один в городе Аль-Айн, другой — в Абу-Даби.
Университет готовит высококвалифицированных специалистов в областях инженерии, медицины, фармацевтики, права, образования, социальных наук, бизнеса и массовых коммуникаций. По мнению экспертов, это сотрудничество придаст новый импульс системе образования Узбекистана и будет способствовать укреплению научных связей между двумя странами.