“Tashabbusli budjet”da ovozsiz loyiha g‘olib bo‘ladi
O‘zbekistonda “Tashabbusli budjet” tizimida muhim o‘zgarishlar joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda ijtimoiy va aholi manfaatlariga oid loyihalar ovozsiz ham g‘olib deb e’tirof etilishi mumkin. Ushbu mexanizm davlat bilan aholi o‘rtasidagi sheriklik asosida moliyalashtirishni kengaytirishga qaratilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2025 yil 29 avgustda qabul qilingan qarorga ko‘ra, 2026 yildan boshlab aholi tashabbusi bilan ilgari surilgan ijtimoiy loyihalarning kamida yarmi fuqarolar tomonidan moliyalashtirilsa, bu loyihalar avtomatik ravishda g‘olib deb topiladi. Qolgan 50 foizi esa respublika budjetidan moliyalashtiriladi.
Bu yangi tartib davlat va jamoatchilik o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi va jamoatchilik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlaydi. Shuningdek, yangi mexanizm quyidagi qulayliklarni taqdim etadi.
Aholi ovoz berish jarayonida ishtirok etmagan taqdirda ham loyihalar g‘olib deb e’lon qilinadi. Loyihalar mahalliy darajada tanaffus berish amaliyotiga bog‘liq bo‘lmasdan amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, 2025 yil 1 oktyabrga qadar “Ochiq budjet” axborot portalida “Tashabbusli budjet” doirasida g‘olib bo‘lgan loyihalarning interaktiv xaritasi ishga tushiriladi. Bu interaktiv xarita fuqarolarga loyihalarning qaysi mahallalarda amalga oshirilayotganini kuzatish imkonini beradi hamda davlat va aholi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada shaffof va ochiq qiladi.
Yangi tizim fuqarolarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy loyihalarni tez va samarali amalga oshirish, shuningdek davlat-xalq sherikligini kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Endi har bir fuqaro o‘z tashabbusi orqali mahallasini rivojlantirish va hayot uchun muhim loyihalarni amalga oshirishda bevosita ishtirok etishi mumkin.

В инициативном бюджете победит проект без голосов
Теперь проекты, касающиеся социальных и общественных интересов, могут признаваться победителями даже без голосов. Этот механизм направлен на расширение финансирования на основе партнерства между государством и населением.
Согласно решению Президента Республики Узбекистан от 29 августа 2025 года, начиная с 2026 года, если не менее половины социальных проектов, предложенных инициативой населения, финансируются гражданами, эти проекты автоматически признаются победителями. Остальные 50 процентов финансируются из республиканского бюджета.
Этот новый порядок способствует укреплению сотрудничества между государством и общественностью и поддерживает общественные инициативы. Кроме того, новый механизм предоставляет следующие удобства.
Проекты объявляются победителями даже в случае отсутствия участия населения в процессе голосования. Проекты реализуются на местном уровне без привязки к практике перерывов.
Кроме того, до 1 октября 2025 года на информационном портале «Открытый бюджет» будет запущена интерактивная карта проектов-победителей в рамках «Инициативного бюджета». Эта интерактивная карта позволит гражданам отслеживать, в каких микрорайонах реализуются проекты, а также сделает сотрудничество между государством и населением более прозрачным и открытым.
Новая система имеет важное значение для поддержки инициатив граждан, быстрого и эффективного осуществления социальных проектов, а также для укрепления партнерства между государством и народом. Теперь каждый гражданин может непосредственно участвовать в развитии своего микрорайона и реализации важных для жизни проектов через свою инициативу.