O‘zbekistonliklar “Tashabbusli budjet”da faol ishtirok etdi
O‘zbekistonda fuqarolar ishtirokida o‘tkaziladigan “Tashabbusli budjet” jarayonining 2025 yilgi ikkinchi mavsumi yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
31 avgust kuni ovoz berish bosqichi to‘liq yakunlanib, mamlakat bo‘ylab millionlab fuqaro o‘z tanlovini amalga oshirdi. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, bu yil jarayonlar juda faol o‘tdi.
Respublika bo‘yicha jami 11 milliondan ortiq ovoz berildi. Bu holat jamoatchilikning davlat mablag‘lari taqsimotiga befarq emasligini yana bir bor ko‘rsatdi.
“Tashabbusli budjet”ning ikkinchi mavsumi 15 iyuldan 3 avgustgacha loyihalarni ro‘yxatga olish bilan boshlandi. Keyingi bosqichda, ya’ni 4 avgustdan 18 avgustgacha loyihalar saralandi.
19 dan 21 avgustgacha targ‘ibot ishlari olib borildi. So‘nggi bosqich – ovoz berish jarayoni 22 avgustdan 31 avgustgacha davom etdi.
Natijalarga ko‘ra, umumiy qiymati 3,2 trillion so‘mlik 2332 ta loyiha g‘olib deb topildi. Ushbu loyihalar aholining eng ko‘p ovozini olgan va davlat mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
1 sentyabr kuni “Ochiq budjet” portalida g‘olib loyihalar ro‘yxati rasman e’lon qilindi. Endi fuqarolar o‘z ovozlari bilan qo‘llab-quvvatlagan tashabbuslarning qaysi biri amalga oshirilishini aniq ko‘rish imkoniga ega bo‘ladi.
Mutaxassislar fikricha, bu jarayonlar aholining fikr va takliflarini hisobga olgan holda mahalliy muammolarni hal etishda muhim ahamiyatga ega. Fuqarolarning bevosita ishtiroki orqali jamoatchilik davlat budjetining qanday sarflanayotganini nazorat qilish imkoniyatiga ega bo‘lmoqda.

Узбекистанцы активно участвовали в «Инициативном бюджете»
В Узбекистане завершился второй сезон 2025 года процесса «Инициативный бюджет», проводимого с участием граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
31 августа этап голосования полностью завершился, и миллионы граждан по всей стране сделали свой выбор. По данным Министерства экономики и финансов, в этом году процессы проходили очень активно.
По республике было подано более 11 миллионов голосов. Это еще раз показало, что общественность не равнодушна к распределению государственных средств.
Второй сезон «Инициативного бюджета» начался с регистрации проектов с 15 июля по 3 августа. На следующем этапе, с 4 по 18 августа, проекты были отобраны.
С 19 по 21 августа проводилась агитационная работа. Финальный этап — процесс голосования — длился с 22 по 31 августа.
По результатам было признано победителями 2332 проекта общей стоимостью 3,2 триллиона сумов. Эти проекты получили наибольшее количество голосов населения и будут финансироваться за счет государственных средств.
1 сентября на портале «Открытый бюджет» был официально опубликован список победивших проектов. Теперь граждане смогут точно видеть, какие из инициатив, поддержанных их голосами, будут реализованы.
По мнению специалистов, эти процессы имеют важное значение для решения местных проблем с учетом мнений и предложений населения. Благодаря непосредственному участию граждан общественность получает возможность контролировать, как расходуется государственный бюджет.
Таким образом, «Инициативный бюджет» становится не только инструментом развития местной инфраструктуры, но и новым пространством, расширяющим участие граждан в государственном управлении (источник: zamin.uz).