Talabalar ijara to‘lovlarini onlayn ariza bilan qoplaydi
Talabalar uchun ijara to‘lovlarining bir qismi davlat tomonidan qoplanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq buning uchun bir qator muhim qoidalar mavjud. Ijara to‘lovlarini qisman qoplash maqsadida har oyning 7-sanasidan kechiktirmay onlayn tarzda ariza berish zarur.
Ariza berish jarayoni ehtiyotkorlik bilan va to‘g‘ri bajarilishi talab etiladi, chunki bu talabalar uchun katta ahamiyatga ega. Ariza topshirish uchun avvalo kontrakt.edu.uz axborot tizimida ro‘yxatdan o‘tish va shaxsiy kabinetga kirish kerak.
Keyin “Ijara to‘lovlari” bo‘limini tanlab, “Ariza yuborish” tugmasini bosish orqali ariza rasmiy tarzda yuboriladi. Birinchi kurs talabalaridan joriy o‘quv yilining sentyabr va oktyabr oylaridagi ijara shartnomasi talab qilinmaydi.
Ammo ikkinchi kurs va undan yuqori kurs talabalari uchun ijara shartnomasi majburiy hisoblanadi va u qoplash imkoniyati uchun rasmiy ravishda ko‘rib chiqiladi. Ijara shartnomalarini hisobga olish xizmati http://ijara.soliq.uz manzili orqali amalga oshiriladi va bu jarayon qat’iy nazorat ostida bo‘ladi.
Ushbu tartib Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 24-sentyabrdagi 605-sonli qaroriga asoslanadi (manba: https://lex.uz/docs/-5657191). Shu tarzda talabalar barcha qoidalar va shartlarga rioya qilgan holda, onlayn ariza orqali ijara to‘lovlarining bir qismini oson va tez qoplab olishlari mumkin.

Студенты оплачивают арендную плату через онлайн-заявку
Однако для этого существует ряд важных правил. Для частичного покрытия арендной платы необходимо не позднее 7-го числа каждого месяца подать заявку в онлайн-режиме.
Процесс подачи заявки требует внимательности и правильного выполнения, так как это имеет большое значение для студентов. Для подачи заявки необходимо сначала зарегистрироваться в информационной системе kontrakt.edu.uz и войти в личный кабинет.
Затем нужно выбрать раздел «Арендная плата» и нажать кнопку «Отправить заявку», чтобы официально отправить заявку. Для студентов первого курса договор аренды за сентябрь и октябрь текущего учебного года не требуется.
Однако для студентов второго курса и выше договор аренды является обязательным и официально рассматривается для возможности покрытия. Учет договоров аренды осуществляется через сервис по адресу http://ijara.soliq.uz, и этот процесс находится под строгим контролем.
Данный порядок основан на постановлении Кабинета Министров от 24 сентября 2021 года № 605 (источник: https://lex.uz/docs/-5657191). Таким образом, студенты, соблюдая все правила и условия, могут легко и быстро покрыть часть арендной платы через онлайн-заявку.