Yerosti suv inshootlariga hisoblagich o‘rnatish majburiy qilindi
Endilikda yerosti suv olish inshootlariga suv hisoblash qurilmalari o‘rnatish majburiy hisoblanadi. Ushbu tartib davlat xizmatlari markazlari yoki yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali amalga oshiriladi.
Yerosti suv inshooti egasi o‘z obektini qonuniy ravishda ro‘yxatdan o‘tkazishi shartdir. Qarorga ko‘ra, suv hisoblash qurilmalari o‘rnatilmagan yerosti suv inshootlaridan foydalanish taqiqlanadi.
Har bir litr suv hisobga olinishi kerak, bu esa suv sarfini nazorat qilish va samarali boshqarishga imkon beradi. Bundan tashqari, o‘rnatiladigan hisoblash vositalari faqat O‘zbekiston Respublikasining davlat reestriga kiritilgan standart va sertifikatlangan qurilmalar bo‘lishi kerak.
Nasosli quduqlarda suv hisoblash qurilmalari suv chiqishini boshqarish qurilmasidan oldin, favvorali quduqlar va buloqlarda esa boshqarish qurilmasidan keyin o‘rnatiladi. Bu tartib suv ta’minoti tizimida noto‘g‘riliklarning oldini olishga qaratilgan.
Davlat xizmati ko‘rsatilganda boshqaruv xizmatlari uchun belgilangan bazaviy hisoblash miqdorining 50 foizi miqdorida yig‘im olinadi. Bu esa egalarning mas’uliyatini oshirish va xizmatlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.
Hududiy gidrogeologiya stansiyalari hamda tuman va shahar soliq inspeksiyalari suv hisoblash qurilmalari o‘rnatilgan inshootlar ro‘yxatini so‘rovnoma asosida 10 kun ichida ro‘yxatga olib, muhrlaydi. Ushbu tartib qonuniy talablar doirasida yerosti suv resurslaridan samarali foydalanishni ta’minlaydi.

Установка счетчиков на подземные водные сооружения стала обязательной
Теперь установка приборов учета воды на подземных водозаборных сооружениях является обязательной. Этот порядок осуществляется через центры государственных услуг или единый интерактивный портал государственных услуг.
Владелец подземного водозаборного сооружения обязан официально зарегистрировать свой объект. Согласно решению, использование подземных водозаборных сооружений без установки приборов учета воды запрещается.
Каждый литр воды должен учитываться, что позволяет контролировать расход воды и эффективно управлять им. Кроме того, устанавливаемые приборы учета должны быть только стандартными и сертифицированными устройствами, внесенными в государственный реестр Республики Узбекистан.
На насосных скважинах приборы учета воды устанавливаются перед устройством управления водоотводом, а на фонтанных скважинах и родниках — после устройства управления. Этот порядок направлен на предотвращение нарушений в системе водоснабжения.
При оказании государственных услуг взимается сбор в размере 50 процентов от установленной базовой расчетной величины за услуги управления. Это способствует повышению ответственности владельцев и финансовой поддержке услуг.
Территориальные гидрогеологические станции, а также районные и городские налоговые инспекции в течение 10 дней на основании опроса регистрируют и заверяют печатью списки сооружений с установленными приборами учета воды. Этот порядок обеспечивает эффективное использование подземных водных ресурсов в рамках законных требований.