O‘zbekistonda mehnatga layoqatli yoshlar ko‘paymoqda
2025-yil 1-iyul holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda doimiy aholi soni 37,9 million nafarga yetdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, aholining 12,2 million nafari yoki 32,2 foizi mehnatga layoqatli yoshdan kichiklardan iborat. Shuningdek, 21,2 million kishi, ya’ni 56 foizi ishga qodir yoshdagi aholi hisoblanadi.
Qolgan 4,5 million fuqaro, ya’ni 11,8 foizi mehnatga layoqatli yoshdan kattalar toifasiga kiradi. Mutaxassislar fikricha, mehnatga layoqatli aholi ulushining yuqoriligi O‘zbekiston uchun muhim demografik bonusdir.
Bu holat iqtisodiy o‘sishni tezlashtirish va yangi islohotlarni amalga oshirishda katta imkoniyat yaratadi. Shu bois, mamlakatning demografik tarkibidan samarali foydalanish strategik rivojlanish uchun muhim omil hisoblanadi.
Yoshlar va ishchi kuchining to‘g‘ri yo‘naltirilishi O‘zbekiston iqtisodiyotining kelajakdagi rivojlanishida asosiy harakatlantiruvchi kuch bo‘lishi mumkin. Ma’lumot manbai: Milliy statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане увеличивается число трудоспособной молодежи
По состоянию на 1 июля 2025 года постоянное население Узбекистана достигло 37,9 миллиона человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Государственного комитета по статистике, 12,2 миллиона человек, или 32,2%, составляют население младше трудоспособного возраста. Также 21,2 миллиона человек, то есть 56%, относятся к трудоспособному населению.
Оставшиеся 4,5 миллиона граждан, или 11,8%, входят в категорию лиц старше трудоспособного возраста. По мнению специалистов, высокий удельный вес трудоспособного населения является важным демографическим бонусом для Узбекистана.
Это создает большие возможности для ускорения экономического роста и проведения новых реформ. Поэтому эффективное использование демографического состава страны является важным фактором стратегического развития.
Правильное направление молодежи и рабочей силы может стать основным движущим фактором будущего развития экономики Узбекистана. Источник информации: Государственный комитет по статистике.