O‘zbekistonda yer maydonlari elektron xaritalarga kiritildi
Respublika aerogeodeziya markazi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi uch yil davomida O‘zbekiston hududidagi yer maydonlarining 96 foizi elektron raqamli xaritalarga kiritildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda markaz bo‘lim boshlig‘i I.Toshtanov ma’lum qildi. Topografik syomka ishlarini samarali tashkil etish maqsadida maxsus samolyot, aerofotokamera va 112 ta dron xarid qilingan.
Shuningdek, sohada oltita axborot tizimi va ma’lumotlar markazi faoliyat boshladi. Natijada zaxiradagi 1,2 million gektar qishloq xo‘jaligi yerlariga kadastr hujjatlari rasmiylashtirilib, 675 ming aholi va fermerlarga jami 425 ming gektar yer ajratildi.
Mamlakatimizdagi yer fondi toifalari bo‘yicha hududlar kesimida monitoring va xatlov ishlari muntazam olib borilmoqda. So‘nggi yillarda yer resurslarini samarali boshqarish va ulardan oqilona foydalanish yangi bosqichga ko‘tarildi.
Shu sababli barcha yer maydonlarida bosqichma-bosqich xatlov ishlari amalga oshirilmoqda. Qishloq xo‘jaligi yer toifasida bo‘lib, amalda sanoat yoki boshqa maqsadlarda foydalanilayotgan yerlar to‘liq xatlovdan o‘tkazildi va Hukumat komissiyasiga takliflar taqdim etildi.
Respublika aerogeodeziya markazi mutaxassislari ushbu maydonlarni xatlovdan o‘tkazib, elektron xaritalarini yaratdilar. Ushbu ishlar Tecnam P2006T rusumli samolyotda olingan aerofotosuratlar asosida amalga oshirildi.
Ortofoplanlar tuzilib, xaritaga olinayotgan hududlardagi har bir obyekt yuqori aniqlikda mavzuli deshifrovka qilindi. Hozirgacha Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlari bo‘yicha yer hisobidagi maydonlarning amaldagi holati o‘rganildi.
Xorazm viloyatida yer fondining barcha sakkiz toifasi bo‘yicha ma’lumotlar tahlil qilinib, ulardan amalda foydalanish aniqlashtirildi. Hisobotga ko‘ra, Xorazm viloyatidagi yer maydoni 608 ming 158 gektardan 618 ming 432 gektarga yetdi.
Yer toifalarining o‘zgarishi asosan qishloq xo‘jaligi yerlariga to‘g‘ri keldi. Qishloq xo‘jaligi fondida turgan yerlar amalda boshqa toifalarga o‘tdi, jumladan aholi punktlari, sanoat yerlari, tarixiy-madaniy ahamiyatga ega yerlar, suv yerlari va tabiatni muhofaza qilish yerlari hisobidan.
Umuman olganda, Xorazmda Yer kodeksining 9-moddasiga asosan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan 60 ming 284 gektar yer boshqa toifaga o‘zgartirilib, Hukumat komissiyasiga taklif tayyorlandi. Boshqa hududlarda ham qishloq xo‘jaligi yerlarini xatlov qilish ishlari davom etmoqda.
Masalan, Andijon viloyatida hisobotda ko‘rsatilgan 360 ming 585 gektar yer maydoni o‘rganish natijasida 294 ming 756 gektarga kamaygan. Samarqandda 1 million 466 ming 18 gektardan amalda 1 million 270 ming 376 gektarga, Surxondaryoda esa 1 million 356 ming 595 gektardan 1 million 221 ming 314 gektarga kamayish kuzatilgan.
Qishloq xo‘jaligi yerlari tarkibidagi sug‘oriladigan ekin maydoni hisobotda 296 ming 983 gektar bo‘lsa, amalda 273 ming 475 gektarga tengligi aniqlangan. Shuningdek, 817 ming gektar aholi punktlari va sanoat yerlari qishloq xo‘jaligi toifasida hisoblanganligi, bu yer uchastkalarini mulkdorlariga to‘liq berish va xususiylashtirishda muammolar yuzaga keltirgan.
Hozirgacha Qoraqalpog‘iston, Samarqand, Surxondaryo va Xorazm viloyatlarida jami 542 ming gektardan ziyod yer uchastkalarining toifalarini o‘zgartirish bo‘yicha takliflar tayyorlanib, Hukumat komissiyasiga taqdim etildi (manba: Zamin.uz).

В Узбекистане земельные участки внесены в электронные карты
По данным Республиканского аэрогеодезического центра, за последние три года 96 процентов земельных участков на территории Узбекистана были внесены в электронные цифровые карты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил начальник отдела центра И. Тоштанов. Для эффективной организации топографической съемки были приобретены специальный самолет, аэрофотокамера и 112 дронов.
Кроме того, в отрасли начали работу шесть информационных систем и центров данных. В результате на 1,2 миллиона гектаров сельскохозяйственных земель были оформлены кадастровые документы, а 675 тысячам жителей и фермерам было выделено в общей сложности 425 тысяч гектаров земли.
В стране регулярно проводятся мониторинг и учет земельных фондов по категориям и регионам. В последние годы управление земельными ресурсами и их рациональное использование вышли на новый уровень.
Поэтому поэтапно проводится учет всех земельных участков. Земли сельскохозяйственного назначения, фактически используемые для промышленности или других целей, были полностью учтены и представлены предложения Правительственной комиссии.
Специалисты Республиканского аэрогеодезического центра провели учет этих участков и создали их электронные карты. Эти работы выполнялись на основе аэрофотоснимков, сделанных самолетом Tecnam P2006T.
Были составлены ортофотопланы, и каждый объект на территории, включаемой в карту, был тематически дешифрован с высокой точностью. До настоящего времени изучено текущее состояние земельных участков в Республике Каракалпакстан, Самаркандской, Сурхандарьинской и Хорезмской областях.
В Хорезмской области проанализированы данные по всем восьми категориям земельного фонда, уточнено фактическое использование земель. Согласно отчету, площадь земель в Хорезмской области увеличилась с 608 158 гектаров до 618 432 гектаров.
Изменения в категориях земель в основном коснулись сельскохозяйственных земель. Земли сельскохозяйственного фонда фактически перешли в другие категории, включая населённые пункты, промышленные земли, земли историко-культурного значения, водные и природоохранные территории.
В целом, в Хорезме в соответствии со статьей 9 Земельного кодекса 60 284 гектара сельскохозяйственных земель были переведены в другую категорию, подготовлено предложение для Правительственной комиссии. В других регионах продолжается учет сельскохозяйственных земель.
Например, в Андижанской области площадь земель, указанная в отчете — 360 585 гектаров, после изучения уменьшилась до 294 756 гектаров. В Самарканде с 1 466 018 гектаров фактическая площадь составила 1 270 376 гектаров, а в Сурхандарье — с 1 356 595 гектаров до 1 221 314 гектаров.
Площадь орошаемых сельскохозяйственных земель в отчете составляет 296 983 гектара, фактически же она равна 273 475 гектарам. Также 817 тысяч гектаров населённых пунктов и промышленных земель учитывались как сельскохозяйственные, что создало проблемы при полном предоставлении и приватизации этих участков их владельцам.
До настоящего времени в Каракалпакстане, Самарканде, Сурхандарье и Хорезмской области подготовлены предложения по изменению категорий более 542 тысяч гектаров земельных участков и представлены Правительственной комиссии (источник: Zamin.uz).