Toshkent maktablarida 10-11-sinflar nazorat qilinadi
Toshkent shahridagi barcha umumta’lim maktablarida 10 va 11-sinf o‘quvchilarini nazorat qilish maqsadida maxsus videokameralar o‘rnatiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda shahar hokimi Shavkat Umurzoqov tomonidan 29 avgust kuni qabul qilingan qarorda ma’lum qilingan. Qarorga ko‘ra, dastlab “Smart School” elektron tizimi Olmazor tumanida sinov tariqasida joriy etiladi.
Mazkur tizim doirasida 31 ta maktabning 250 ta sinfi yangi tartibda ishlaydi. Maxsus kameralar yordamida 10 va 11-sinf o‘quvchilari ta’lim jarayonida doimiy nazorat qilinadi.
Shuningdek, o‘quvchilarning darsga qatnashuvi va ruhiy holati sun’iy intellekt orqali tahlil qilinadi. Bundan tashqari, o‘quvchilarning fanlarga bo‘lgan qiziqishi hamda o‘qituvchilarning kasbiy malakasi baholanadi.
Ushbu loyiha mahalliy budjet hisobidan moliyalashtiriladi. Bu chora-tadbirlar Toshkent shahridagi yuqori sinflarda ta’lim sifatini oshirish va nazorat tizimini yanada mustahkamlashga qaratilgan.

В школах Ташкента контролируются 10-11 классы
Во всех общеобразовательных школах города Ташкента будут установлены специальные видеокамеры для контроля учеников 10 и 11 классов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в постановлении, принятом 29 августа городским хокимом Шавкатом Умурзоковым. Согласно постановлению, сначала электронная система «Smart School» будет внедрена в экспериментальном режиме в районе Олмазор.
В рамках данной системы 31 школа и 250 классов будут работать по новому порядку. С помощью специальных камер ученики 10 и 11 классов будут постоянно контролироваться в процессе обучения.
Кроме того, посещаемость уроков и психоэмоциональное состояние учеников будут анализироваться с помощью искусственного интеллекта. Также будет оцениваться интерес учеников к предметам и профессиональная квалификация учителей.
Этот проект финансируется за счет местного бюджета. Меры направлены на повышение качества образования в старших классах школ Ташкента и дальнейшее укрепление системы контроля.