Toshkent viloyatida yangi aeroport uchun yer ajratildi
Toshkent viloyatida yangi xalqaro aeroport qurilishi bo‘yicha ishlar aniq jadval asosida davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Viloyat Kadastr boshqarmasining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu loyiha uchun jami 1309,76 gektar yer maydoni rasmiy ravishda ajratilgan. Bu yerlarning ko‘pchiligi O‘rtachirchiq va Quyichirchiq tumanlaridan olinmoqda.
Ajratilgan hududning tarkibi ham batafsil bayon qilindi. Umuman olganda, 1075,45 gektar sug‘oriladigan yerlar, 112,69 gektar bog‘ maydonlari, 0,65 gektar yaylov va pichanzorlar hamda 120,97 gektar boshqa turdagi yerlar mavjud.
Shuningdek, faqat O‘rtachirchiq tumanidan 790,76 gektar maydon ajratilgan bo‘lib, uning 609,95 gektari sug‘oriladigan yerlar, 112,63 gektari bog‘lar, 0,65 gektari yaylov va pichanzorlar, 67,53 gektari boshqa turdagi yerlar hisoblanadi. Quyichirchiq tumanidan esa 519 gektar yer belgilangan bo‘lib, bu hududda 465,5 gektar sug‘oriladigan yer, 0,06 gektar bog‘ va 53,44 gektar boshqa turdagi yerlar mavjud.
Ushbu yer ajratilishi yangi aeroport qurilishining asosiy bosqichlaridan biri bo‘lib, loyiha amalga oshirilishida muhim ahamiyatga ega (manba: Viloyat Kadastr boshqarmasi).

В Ташкентской области выделена земля для нового аэропорта
В Ташкентской области работы по строительству нового международного аэропорта продолжаются согласно четкому графику. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Управления кадастра области, для данного проекта официально выделено в общей сложности 1309,76 гектаров земли. Большая часть этих земель находится в районах Уртачирчик и Куйичирчик.
Состав выделенной территории также подробно описан. В целом, имеется 1075,45 гектаров орошаемых земель, 112,69 гектаров садовых участков, 0,65 гектара пастбищ и сенокосов, а также 120,97 гектаров земель других видов.
Кроме того, только в районе Уртачирчик выделено 790,76 гектаров, из которых 609,95 гектара — орошаемые земли, 112,63 гектара — сады, 0,65 гектара — пастбища и сенокосы, 67,53 гектара — земли других видов. В районе Куйичирчик выделено 519 гектаров, включая 465,5 гектара орошаемых земель, 0,06 гектара садов и 53,44 гектара земель других видов.
Данное выделение земли является одним из основных этапов строительства нового аэропорта и имеет важное значение для реализации проекта (источник: Управление кадастра области).