O‘zbekistonda transport xavfsizligini oshirish va yo‘lovchilarning hayotini himoya qilish maqsadida yangi qonun qabul qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Senatning navbatdagi yalpi majlisida ma’qullangan ushbu hujjatga ko‘ra, temir yo‘l va metro tizimida yo‘lovchi tashish qoidalarini buzgan mansabdor shaxslarga nisbatan qat’iy javobgarlik joriy etiladi. Endilikda bunday qoidabuzarliklar aniqlansa, mansabdor shaxslar belgilangan bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravarigacha jarima to‘lashga majbur bo‘ladi.
Shuningdek, xalqaro va shaharlararo yo‘nalishlarda ishlovchi haydovchilarning mehnat va dam olish tartibini buzishi ham diqqat markazida bo‘ladi. Bunday holatlar yuzaga kelsa, haydovchilar bazaviy hisoblash miqdorining yetti baravarigacha jarimaga tortiladi.
Mutaxassislarning fikricha, transport sohasida qat’iy javobgarlik mexanizmining joriy etilishi tartib-intizomni mustahkamlashga xizmat qiladi va yo‘lovchilarning xavfsizligini ta’minlaydi. Shu bilan birga, bu chora jamoat transportiga bo‘lgan ishonchni oshirishga yordam beradi.
Senatorlar ta’kidlaganidek, qonun kuchga kirgach, tashuvchilar va haydovchilarning mas’uliyati yanada oshadi. Bu esa mamlakatdagi transport xizmatlari sifatini va xavfsizligini yaxshilashga xizmat qiladigan muhim qadam hisoblanadi.

В транспортной сфере усилена ответственность новый закон
В Узбекистане принят новый закон с целью повышения безопасности транспорта и защиты жизни пассажиров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому документу, одобренному на очередном пленарном заседании Сената, вводится строгая ответственность для должностных лиц, нарушающих правила перевозки пассажиров на железнодорожном и метро. Теперь при выявлении таких нарушений должностные лица будут обязаны уплатить штраф в размере до десяти базовых расчетных величин.
Кроме того, внимание уделяется нарушению режима труда и отдыха водителями, работающими на международных и междугородних маршрутах. В случае таких нарушений водители будут оштрафованы на сумму до семи базовых расчетных величин.
По мнению специалистов, введение механизма строгой ответственности в транспортной сфере способствует укреплению порядка и дисциплины и обеспечивает безопасность пассажиров. Кроме того, эта мера поможет повысить доверие к общественному транспорту.
Как отметили сенаторы, после вступления закона в силу ответственность перевозчиков и водителей значительно возрастет. Это важный шаг, направленный на улучшение качества и безопасности транспортных услуг в стране.