Tungi shovqin uchun jarima va javobgarlik belgilandi
O‘zbekiston qonunchiligida fuqarolarning tinchligini saqlash va jamoat tartibini ta’minlash maqsadida tungi vaqtda ortiqcha shovqin qilish qat’iyan taqiqlangan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning tegishli moddalari bunday holatlar uchun javobgarlikni belgilaydi. Soat 23:00 dan 06:00 gacha bo‘lgan vaqt oralig‘ida baland ovozda qo‘shiq aytish, musiqa chalish, avtomobillarning signalidan keraksiz foydalanish, shuningdek, televizor va radiopriyomniklarni baland ovozda ishlatish qonun buzilishi hisoblanadi.
Bundan tashqari, magnitofon va boshqa ovoz chiqaruvchi qurilmalardan foydalanish hamda qurilish yoki ta’mirlash ishlaridan kelib chiqadigan shovqinlar maishiy shovqinga qarshi talablarni buzish sifatida baholanadi. Qonunga muvofiq, bunday holatlarda fuqarolarga belgilangan bazaviy hisoblash miqdorining uchdan bir qismi miqdorida jarima solinadi.
Agar qoidabuzar mansabdor shaxs bo‘lsa, jarima miqdori uchdan bir qismidan yarim qismigacha oshiriladi. Agar bir yil ichida bu huquqbuzarlik takrorlansa, jarima miqdori fuqarolar uchun bazaviy hisoblash miqdorining yarmigacha, mansabdor shaxslar uchun esa yarimdan bir baravarigacha ko‘paytirilishi mumkin.
Fuqarolar o‘z hududlarida tinchlik buzilishini sezgan taqdirda, 102 qisqa raqami orqali ichki ishlar organlariga murojaat qilishlari yoki profilaktika inspektorini xabardor qilishlari mumkin. Yuristlar va huquqshunoslar tungi vaqtda tartibni buzish nafaqat qonunga zid, balki aholi salomatligi va ruhiy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlaydilar.
Shovqindan bezovta bo‘lgan odamlarning uyqu rejimi buzilishi, ish qobiliyatining pasayishi va sog‘lig‘iga zarar yetishi mumkin. Shu sababli jamoatchilik tartibini saqlash har bir fuqaroning mas’uliyatidir.
Tunda tinchlikni ta’minlash nafaqat qo‘shnilarga, balki butun mahalla va uy-joy aholisi uchun hurmat belgisi hisoblanadi. Manba: zamin.uz

Штраф и ответственность за ночной шум
В законодательстве Узбекистана строго запрещено создавать излишний шум в ночное время с целью сохранения спокойствия граждан и обеспечения общественного порядка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Соответствующие статьи Кодекса об административной ответственности предусматривают ответственность за такие случаи. В период с 23:00 до 06:00 считается нарушением закона пение громко, воспроизведение музыки, ненужное использование автомобильных сигналов, а также громкая работа телевизоров и радиоприёмников.
Кроме того, использование магнитофонов и других звуковоспроизводящих устройств, а также шум от строительных или ремонтных работ оцениваются как нарушение требований к бытовому шуму. В соответствии с законом в таких случаях граждане подвергаются штрафу в размере одной трети от установленной базовой расчетной величины.
Если нарушитель является должностным лицом, размер штрафа увеличивается от одной трети до половины. В случае повторного нарушения в течение года штраф может быть увеличен до половины базовой расчетной величины для граждан и от половины до полной величины для должностных лиц.
Граждане, заметившие нарушение спокойствия в своём районе, могут обратиться в органы внутренних дел по короткому номеру 102 или сообщить инспектору профилактики. Юристы и правоведы подчёркивают, что нарушение порядка в ночное время не только противозаконно, но и негативно влияет на здоровье и психическое состояние населения.
Шум может нарушить режим сна, снизить работоспособность и нанести вред здоровью людей. Поэтому сохранение общественного порядка — это ответственность каждого гражданина.
Обеспечение тишины ночью является проявлением уважения не только к соседям, но и ко всему микрорайону и жителям домов. Источник: zamin.uz