Arnasoyda yangi aeroportga ilk samolyot qo‘ndi
Jizzax viloyatining Arnasoy tumanida yangi aeroportga ilk yo‘lovchi samolyoti muvaffaqiyatli qo‘ndi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea hududda qurilishi davom etayotgan zamonaviy aeroport uchun muhim tarixiy ahamiyatga ega. Uzbekistan Airways aviakompaniyasiga tegishli Let-410 turkumidagi havo kemasi sinov tariqasida parvoz qilib, aeroportga qo‘ndi.
Ushbu jarayon aeroportning texnik imkoniyatlari va parvoz uchun tayyorgarlik darajasini baholashga xizmat qildi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, yangi aeroport to‘liq ishga tushgach, nafaqat ichki, balki xalqaro yo‘nalishlarda ham faoliyat yuritadi.
Bu esa mintaqaga sayyohlar oqimini ko‘paytirib, iqtisodiy rivojlanishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi. Shuningdek, yangi ish o‘rinlari yaratiladi, kichik va o‘rta biznes uchun yangi imkoniyatlar paydo bo‘ladi hamda xizmat ko‘rsatish sohasida faollik oshadi.
Aholi va mahalliy tadbirkorlar uchun aeroportning ishga tushishi qulayliklar yaratadi. Arnasoy tumani Jizzax viloyati bilan cheklanmay, mamlakat miqyosida muhim strategik va turistik markazga aylanishi kutilmoqda.
Yangi aeroport hududning transport logistikasida yangi davrni boshlab beradi va O‘zbekistonning turizm salohiyatini oshirishga xizmat qiladi. Bu esa Jizzaxni kelajakda eng yirik turistik markazlardan biriga aylantirishda muhim rol o‘ynaydi.

В Арнасое приземлился первый самолет нового аэропорта
В Арнасойском районе Джизакской области успешно приземлился первый пассажирский самолет нового аэропорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие имеет важное историческое значение для современного аэропорта, строительство которого продолжается в регионе. Самолет типа Let-410 авиакомпании Uzbekistan Airways совершил испытательный полет и приземлился в аэропорту.
Этот процесс послужил для оценки технических возможностей аэропорта и уровня готовности к полетам. По словам специалистов, после полного запуска новый аэропорт будет работать не только на внутренних, но и на международных направлениях.
Это увеличит поток туристов в регион и окажет положительное влияние на экономическое развитие. Кроме того, будут созданы новые рабочие места, появятся новые возможности для малого и среднего бизнеса, а также активизируется сфера услуг.
Для населения и местных предпринимателей запуск аэропорта создаст удобства. Ожидается, что Арнасойский район станет важным стратегическим и туристическим центром не только в Джизакской области, но и по всей стране.
Новый аэропорт откроет новую эпоху в транспортной логистике региона и будет способствовать развитию туристического потенциала Узбекистана. Это сыграет важную роль в превращении Джизака в один из крупнейших туристических центров в будущем.