Vazirlar Mahkamasi qarori bilan elektron auksionlar orqali yer maydonlarini sotish hamda kadastr sohasida davlat xizmatlarini ko‘rsatish tartibi takomillashtirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartib mamlakatda tadbirkorlik faoliyati va shaharsozlik ishlarini samarali rivojlantirishga qaratilgan. Qarorga muvofiq, qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer maydonlari ustidan nazorat tizimi mustahkamlanadi va ijara huquqi asosida sotib olingan yerlarni birlashtirish imkoniyati yaratiladi.
Bu o‘zgarishlar yer-huquqiy munosabatlarda barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, kichik sanoat zonalari hamda yoshlar sanoat-tadbirkorlik hududlarida investitsiya muhitini yaxshilashga xizmat qiladi. Yangi tartibda davlat xizmatlarini soddalashtirish, byurokratik to‘siqlarni kamaytirish va qulay sharoit yaratish uchun bir qator islohotlar joriy etiladi.
Xususan, sanoat zonalari direksiyalari elektron onlayn-auksionlarda yer maydonlarini sotishda buyurtmachi sifatida tan olinadi. 2025-yil 5-sentyabrdan boshlab olis va cho‘l hududlardagi yoshlar tadbirkorlik zonalaridagi bo‘sh yer uchastkalari elektron onlayn-auksion orqali simvolik narxda, ya’ni bir so‘mga sotiladi.
Bu jarayon Yerelektron avtomatlashtirilgan axborot tizimining alohida bo‘limida amalga oshiriladi. Ko‘p kvartirali uy-joy qurilishi uchun yer maydonini qo‘lga kiritgan auksion g‘olibi hokimiyat bilan elektron shartnoma tuzadi.
Shartnomaga ko‘ra loyihaoldi hujjatlarini tayyorlash uchun 15 kun, loyiha ishlarini bajarish uchun 2 oy, qurilishni boshlash uchun esa 3 oy muddat belgilanadi. Agar bu talablar bajarilmasa, yer maydoni qaytarib olinib, qayta savdoga chiqariladi.
Bundan tashqari, auksionlarda sotib olingan yerlardagi qurilish jarayonlari “Onlayn mahalla” elektron platformasi orqali doimiy nazorat qilinadi. Bu mexanizm qurilishning barcha bosqichlarini shaffof tarzda kuzatish imkonini beradi.
Yangi tartib va islohotlar natijasida tadbirkorlar va aholining yerdan foydalanish jarayoni yengillashadi, mamlakatda qurilish va investitsiya muhitining yanada rivojlanishi kutilmoqda. Manba: Zamin.uz.

Порядок продажи земли через электронный аукцион обновлен
Постановлением Кабинета Министров совершенствован порядок продажи земельных участков через электронные аукционы, а также оказания государственных услуг в сфере кадастра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный новый порядок направлен на эффективное развитие предпринимательской деятельности и градостроительных работ в стране. В соответствии с постановлением, система контроля за земельными участками, не предназначенными для сельского хозяйства, будет укреплена, а также будет создана возможность объединения земель, приобретённых на правах аренды.
Эти изменения способствуют обеспечению стабильности земельно-правовых отношений, а также улучшению инвестиционного климата в малых промышленных зонах и молодежных индустриально-предпринимательских территориях. В новом порядке вводится ряд реформ, направленных на упрощение государственных услуг, снижение бюрократических барьеров и создание благоприятных условий.
В частности, дирекции промышленных зон признаются заказчиками при продаже земельных участков на электронных онлайн-аукционах. С 5 сентября 2025 года свободные земельные участки в отдалённых и пустынных районах в зонах молодежного предпринимательства будут продаваться через электронный онлайн-аукцион по символической цене — одному суму.
Этот процесс осуществляется в отдельном разделе автоматизированной информационной системы Yerelektron. Победитель аукциона, получивший земельный участок для строительства многоквартирного жилого дома, заключает электронный договор с органами власти.
Согласно договору, на подготовку предпроектной документации отводится 15 дней, на выполнение проектных работ — 2 месяца, а на начало строительства — 3 месяца. В случае невыполнения этих требований земельный участок изымается и выставляется на повторную продажу.
Кроме того, строительные процессы на землях, приобретённых на аукционах, постоянно контролируются через электронную платформу «Онлайн махалла». Этот механизм позволяет прозрачно отслеживать все этапы строительства.
В результате нового порядка и реформ процесс использования земли предпринимателями и населением упрощается, ожидается дальнейшее развитие строительной и инвестиционной среды в стране. Источник: Zamin.uz.