Toshkentda yarmarkalarda narx nazorati kuchaytirildi
Toshkent shahrida arzonlashtirilgan yarmarkalarda narx-navoning shaffofligi va adolatliligi ta’minlanishi uchun qo‘shimcha choralar ko‘rilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Hokimlik hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tashabbusi bilan aholiga qulaylik yaratish va turli iste’mol mahsulotlarini arzon narxlarda sotish maqsadida maxsus savdo yarmarkalari tashkil etilgan edi.
So‘nggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda ayrim rastalarda rasmiy belgilangan narxdan yuqori narxlarda savdo qilinayotgani haqida shikoyatlar ko‘paydi. Bu holat fuqarolarning noroziligiga sabab bo‘ldi.
Shu sababli narxlarni sun’iy ravishda oshirishning oldini olish va shaffoflikni ta’minlash uchun qo‘shimcha nazorat choralariga kirishildi. Jumladan, arzon mahsulotlar sotiladigan rastalarda kuzatuv kameralari o‘rnatish ishlari boshlandi.
Hozirgacha Mirobod dehqon bozori va “Eski Juva” (Chorsu) bozorida kuzatuv kameralari o‘rnatildi. Tez orada poytaxtning boshqa yirik bozorlarida ham shunday texnik nazorat tizimi yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan.
Mutasaddilar ta’kidlaganidek, ushbu choralar orqali aholiga haqiqiy arzon mahsulotlardan foydalanish imkoniyati yaratiladi va savdo jarayonida adolat hamda shaffoflik ta’minlanadi (manba: Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati).

В Ташкенте усилен контроль за ценами на ярмарках
В городе Ташкент принимаются дополнительные меры для обеспечения прозрачности и справедливости цен на удешевленных ярмарках. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба хокимията города Ташкента. По инициативе хокимията и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями были организованы специальные торговые ярмарки с целью создания удобств для населения и продажи различных потребительских товаров по низким ценам.
В последнее время в социальных сетях участились жалобы на то, что на некоторых торговых точках цены превышают официально установленные. Это вызвало недовольство граждан.
В связи с этим были введены дополнительные меры контроля, чтобы предотвратить искусственное повышение цен и обеспечить прозрачность. В частности, на точках продажи дешевых товаров началась установка камер видеонаблюдения.
До настоящего времени камеры видеонаблюдения установлены на Мирободском фермерском рынке и рынке «Старый Жува» (Чорсу). В ближайшее время планируется внедрение такой системы технического контроля и на других крупных рынках столицы.
Как отметили ответственные лица, благодаря этим мерам население получит возможность пользоваться действительно дешевыми товарами, а в торговом процессе будет обеспечена справедливость и прозрачность (источник: пресс-служба хокимията города Ташкента).