Maktabgacha ta’limda 182 ming o‘rin yaratiladi
O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim sohasini rivojlantirish va bolalar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha muhim vazifalar belgilandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Joriy yil oxirigacha mamlakat bo‘ylab qo‘shimcha 182 mingta bog‘cha o‘rinlari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Ushbu o‘rinlarning 82 mingtasi yangi quriladigan bog‘chalar hisobiga to‘g‘ri keladi.
Biroq, masalaning barcha jihatlari to‘liq hal etilmagani alohida ta’kidlandi. Hozirda 118 ta bog‘chadagi 255 ta xona ta’mirtalab holatda bo‘sh yotgani qayd etildi.
Shuningdek, ayrim tumanlarda qurilish va ta’mirlash ishlari ikki-uch yildan beri cho‘zilib ketgani tanqid qilindi. Xususan, Chimboy, G‘allaorol, Qiziriq va Boysun tumanlaridagi har birida bittadan bog‘cha haligacha ta’mirlanmagan.
Dehqonobod, Sariosiyo, Bo‘stonliq va Nurafshon tumanlarida esa bittadan yangi bog‘cha qurilishi tugallanmagan. Shu sababli viloyat va tuman hokimlariga aniq topshiriq berildi: 118 ta bog‘chadagi xonalarni ta’mirlab, zarur jihozlar bilan ta’minlash va uzoq yillar davomida cho‘zilib kelayotgan 8 ta bog‘chani ishga tushirish zarur.
Bu vazifani bajarish uchun hokimlarga 1 noyabrgacha muddat belgilandi. Agar ko‘rsatilgan muddatga amal qilinmasa, mutasaddilarga nisbatan tegishli choralar ko‘riladi.
Hukumat tomonidan mas’uliyat kuchaytirilishi va sohadagi muammolarni bartaraf etishga jiddiy yondashuv qo‘llanilayotgani ko‘zga tashlanadi (manba: zamin.uz).

В дошкольном образовании будет создано 182 тысячи мест
В Узбекистане определены важные задачи по развитию сферы дошкольного образования и созданию комфортных условий для детей. Об этом сообщает Zamin.uz.
До конца текущего года по всей стране планируется создать дополнительно 182 тысячи мест в детских садах. Из них 82 тысячи мест будут обеспечены за счет новых строящихся детских садов.
Однако было особо отмечено, что все аспекты вопроса полностью не решены. В настоящее время 255 помещений в 118 детских садах находятся в аварийном состоянии и пустуют.
Кроме того, критике подверглось затягивание строительных и ремонтных работ в некоторых районах на два-три года. В частности, в районах Чимбой, Галлаорол, Кызырык и Бойсун по одному детскому саду до сих пор не отремонтированы.
В районах Дехконобод, Сариасия, Бостанлык и Нурафшон строительство по одному новому детскому саду не завершено. По этой причине областным и районным хокимам были даны четкие указания: отремонтировать помещения в 118 детских садах, обеспечить их необходимым оборудованием и запустить 8 детских садов, строительство которых затягивается уже много лет.
Для выполнения этой задачи хокимам установлен срок до 1 ноября. В случае несоблюдения указанного срока к ответственным лицам будут приняты соответствующие меры.
Наблюдается усиление ответственности со стороны правительства и серьезный подход к решению проблем в данной сфере (источник: zamin.uz).