Iqtidorli yoshlar oliyga to‘g‘ridan qabul qilinadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9 sentyabr kuni o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida maktabni yuqori baholar bilan tamomlagan iqtidorli yoshlar ayrim oliy ta’lim muassasalarining ikkinchi kursiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri qabul qilinishini ma’lum qildi. Oldin talabalar oliygohning birinchi kursiga kirib, keyinchalik o‘qishni davom ettirardi.
Endi esa bilim va tajribasi yuqori bo‘lgan bitiruvchilar vaqtni tejab, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ikkinchi kursdan o‘qishni boshlash imkoniga ega bo‘ladi. Bu tizim iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va ularning salohiyatini amaliyotda ro‘yobga chiqarishga xizmat qiladi.
Shuningdek, maxsus filial maktablar tashkil etilishi rejalashtirilgan. Axborot texnologiyalari sohasida Al-Xorazmiy maktablari, muhandislik yo‘nalishida Mirzo Ulug‘bek maktablari, tabiiy fanlarda esa Ibn Sino maktablari faoliyat yuritadi.
Bu maktablar hududlardagi texnika oliygohlariga nomma-nom biriktiriladi. Natijada o‘quvchilarning oliy ta’limga kirishi tizimli va manzilli bo‘ladi.
Bundan tashqari, 2026 yilda maktab o‘quvchilari o‘rtasidagi eng nufuzli xalqaro kimyo va informatika olimpiadalari ilk bor Markaziy Osiyo davlatlari ichida aynan O‘zbekistonda o‘tkaziladi. Ushbu tadbirni yuqori saviyada tashkil etish vazifasi Bosh vazirga topshirilgan.
Bu O‘zbekistonning xalqaro nufuzini oshirish bilan birga, yoshlar uchun katta rag‘bat bo‘lishi kutilmoqda. Manba: kursiv.media.

Талантливые молодые люди принимаются напрямую в вузы
Президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании, проведённом 9 сентября, сообщил, что талантливые молодые люди, окончившие школу с высокими оценками, будут напрямую приниматься на второй курс некоторых высших учебных заведений. Ранее студенты поступали на первый курс университета, а затем продолжали обучение.
Теперь выпускники с высоким уровнем знаний и опыта смогут сэкономить время и начать обучение сразу со второго курса. Эта система направлена на поддержку талантливой молодёжи и реализацию их потенциала на практике.
Кроме того, планируется создание специальных филиалов школ. В области информационных технологий будут работать школы имени Аль-Хорезми, в инженерном направлении — школы имени Мирзо Улугбека, а в естественных науках — школы имени Ибн Сины.
Эти школы будут напрямую связаны с техническими вузами регионов. В результате поступление учащихся в высшие учебные заведения станет системным и целенаправленным.
Кроме того, в 2026 году в Узбекистане впервые среди стран Центральной Азии пройдут престижные международные олимпиады по химии и информатике для школьников. Задача по организации этого мероприятия на высоком уровне возложена на Премьер-министра.
Это ожидается как значительный стимул для молодёжи и повышение международного авторитета Узбекистана. Источник: kursiv.media.