Davlat xizmatlari raqamlashtiriladi va soddalashtiriladi
O‘zbekistonda davlat xizmatlaridan foydalanish jarayonlari yanada soddalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 2025 yil 1 noyabrdan boshlab fuqarolar zarur ma’lumotlarni qog‘oz ko‘rinishida emas, balki mobil telefonlari yoki shaxsiy kabinetlari orqali taqdim etish imkoniga ega bo‘ladi. Endilikda davlat organlari va tashkilotlari ma’lumotlarni faqat qog‘oz shaklida talab qila olmaydi.
Davlat xizmatlari portali orqali berilgan ma’lumotlar qog‘oz hujjatlarga teng kuchga ega bo‘ladi. Bu fuqarolar uchun vaqt va xarajatlarni tejash imkonini yaratadi.
Shuningdek, jismoniy shaxslarning shaxsiy ma’lumotlari ularning shaxsiy kabineti orqali real vaqt rejimida taqdim etiladi. Davlat xizmatlari markazlarida insonparvarlik tamoyillari asosida yangi qulayliklar joriy etiladi.
Nafaqaxo‘rlar, homilador ayollar va uch yoshgacha bo‘lgan farzandi bilan kelgan fuqarolar navbatsiz xizmat olish huquqiga ega bo‘ladi. Bu ularning davlat xizmatlaridan tez va qulay foydalanishlarini ta’minlaydi.
Yana bir muhim yangilik – shaxsni identifikatsiya qilish jarayonida innovatsion texnologiyalar qo‘llaniladi. 2025 yildan boshlab yagona identifikatsiya tizimi (OneID) orqali ro‘yxatdan o‘tishda Face ID yordamida biometrik tasdiqdan o‘tish imkoniyati yaratiladi.
Bu xavfsizlikni oshirib, jarayonni soddalashtiradi. Bundan tashqari, davlat xizmatlari markazlari Yagona portal orqali amalga oshirilayotgan barcha xizmatlar bo‘yicha aholi va tadbirkorlarga xizmat ko‘rsatish huquqini oladi.
Bu davlat xizmatlarini “bir darcha” tamoyili asosida samarali va qulay tarzda taqdim etilishiga xizmat qiladi. Mutasaddilar ta’kidlashicha, ushbu yangiliklar fuqarolar uchun ortiqcha qog‘ozbozlikni kamaytirib, zamonaviy raqamli xizmatlarni ommalashtirishga qaratilgan.
Yangi tizim to‘liq joriy etilgach, aholi davlat xizmatlaridan foydalanishda yanada ko‘proq qulaylik va shaffoflikka ega bo‘ladi (manba: Adliya vazirligi).

Государственные услуги цифровизируются и упрощаются
В Узбекистане процессы использования государственных услуг становятся ещё проще. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства юстиции, с 1 ноября 2025 года граждане смогут предоставлять необходимые данные не в бумажном виде, а через мобильные телефоны или личные кабинеты. Теперь государственные органы и организации не смогут требовать данные только в бумажном формате.
Информация, предоставленная через портал государственных услуг, будет иметь такую же юридическую силу, как и бумажные документы. Это позволит гражданам экономить время и расходы.
Кроме того, личные данные физических лиц будут предоставляться в режиме реального времени через их личный кабинет. В центрах государственных услуг будут внедрены новые удобства на основе принципов гуманности.
Пенсионеры, беременные женщины и граждане, пришедшие с детьми до трёх лет, получат право на обслуживание без очереди. Это обеспечит им быстрое и удобное получение государственных услуг.
Ещё одно важное новшество – применение инновационных технологий в процессе идентификации личности. С 2025 года при регистрации через единую систему идентификации (OneID) появится возможность биометрического подтверждения с помощью Face ID.
Это повысит безопасность и упростит процесс. Кроме того, центры государственных услуг получат право обслуживать население и предпринимателей по всем услугам, оказываемым через Единый портал.
Это будет способствовать эффективному и удобному предоставлению государственных услуг по принципу «одного окна». По словам ответственных лиц, эти нововведения направлены на сокращение излишней бумажной волокиты и популяризацию современных цифровых услуг среди граждан.
После полного внедрения новой системы население получит ещё больше удобств и прозрачности при использовании государственных услуг (источник: Министерство юстиции).