O‘zbekistonda 14 ta yangi muhandislik maktabi ochiladi
O‘zbekistonda texnik va muhandislik sohalarida yuqori malakali kadrlar tayyorlash maqsadida yangi ta’lim platformasi tashkil etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’lim tizimini zamonaviy talablar asosida tubdan isloh qilish bo‘yicha muhim tashabbuslar ilgari surdi. Davlat rahbari muhandislik va aniq fanlarga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Shu munosabat bilan Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimida mamlakatning 14 ta hududida yangi muhandislik maktablari ochiladi. Ushbu maktablar yangi avlod muhandislarini tayyorlashga ixtisoslashtirilgan bo‘ladi.
Qabul tanlov asosida amalga oshiriladi, ta’lim jarayoni STEM modeli bo‘yicha tashkil etiladi. Besh yillik ta’lim dasturi doirasida yoshlar yuqori malakali muhandislik bilimlariga ega bo‘ladilar.
Yangi muhandislik maktablari Yangi O‘zbekiston universiteti va Mirzo Ulug‘bek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktablarning ilg‘or tajribasiga asoslanadi. Ta’lim to‘liq davlat budjeti hisobidan bepul taqdim etiladi.
Bundan tashqari, 2026 yildan boshlab har yili umumta’lim maktablari o‘rtasida O‘zbekiston Prezidenti sovrini uchun “Eng yaxshi muhandislik maktabi” milliy tanlovi o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Barcha hududlarda tabiiy fanlarni chuqurlashtirilgan o‘qitish uchun maxsus ixtisoslashtirilgan maktablar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.

В Узбекистане откроется 14 новых инженерных школ
В Узбекистане создается новая образовательная платформа с целью подготовки высококвалифицированных кадров в технических и инженерных областях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев выступил с важными инициативами по коренной реформе системы образования на основе современных требований. Глава государства подчеркнул необходимость уделять особое внимание инженерным и точным наукам.
В связи с этим в системе Агентства специализированных образовательных учреждений в 14 регионах страны будут открыты новые инженерные школы. Эти школы будут специализироваться на подготовке инженеров нового поколения.
Прием будет осуществляться на конкурсной основе, образовательный процесс будет организован по модели STEM. В рамках пятилетней образовательной программы молодежь получит высококвалифицированные инженерные знания.
Новые инженерные школы будут основаны на передовом опыте Университета Нового Узбекистана и специализированных школ имени Мирзо Улугбека. Обучение будет полностью бесплатным за счет государственного бюджета.
Кроме того, начиная с 2026 года, ежегодно будет проводиться национальный конкурс «Лучшая инженерная школа» на приз Президента Узбекистана среди общеобразовательных школ. Во всех регионах будет налажена деятельность специальных специализированных школ для углубленного изучения естественных наук.